Development - en to fr translation catalogue (1540 entries)

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='https://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
fr: 
     <h1>Erreur de connexion à la base de données</h1>
     <p>Cela signifie que les identifiants et mots de passe dans votre fichier <code>wp-config.php</code> sont incorrects, ou que nous ne pouvons pas contacter le serveur de base de données à <code>%s</code>. Cela peut vouloir dire que la base de données de votre hébergement est indisponible.</p>
     <ul>
    	<li>Êtes-vous sûr que vos identifiants sont corrects ?</li>
    	<li>Êtes-vous sûr que vous avez saisi la bonne adresse d'hébergement ?</li>
    	<li>Êtes-vous sûr que votre serveur de base de données fonctionne ?</li>
     </ul>
     <p>Si vous n'êtes pas sûr de comprendre ces questions, vous devriez contacter votre hébergeur. Si vous avez encore besoin d'aide, vous pouvez visiter <a href="http://wordpress-fr.net/support/">les forums de support de WordPress Francophone</a>.</p>

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
fr: &laquo;&nbsp;caller_get_posts&nbsp;&raquo; n&rsquo;est plus recommandé. Utilisez &laquo;&nbsp;ignore_sticky_posts&nbsp;&raquo; à la place.

en: #%d (no title)
fr: #%d (pas de titre)

en: % Comments
fr: % commentaires

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
fr: %1$s %2$s Flux de la catégorie %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
fr: %1$s %2$s %3$s Flux des commentaires

en: %1$s %2$s %3$s Feed
fr: %1$s %2$s Flux pour %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
fr: %1$s %2$s Flux du mot-clé %3$s

en: %1$s %2$s Comments Feed
fr: %1$s %2$s Flux des commentaires

en: %1$s %2$s Feed
fr: %1$s %2$s Flux

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
fr: %1$s %2$s Flux des articles écrits par %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
fr: %1$s %2$s Flux de résultats de la recherche pour &quot;%3$s&quot;

en: %1$s %2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
fr: %2$s %1$s %3$s à %4$s&nbsp;h&nbsp;%5$s&nbsp;min

en: %1$s - Comments on %2$s
fr: %1$s - Commentaires sur %2$s

en: %1$s [Autosave]
fr: %1$s [Sauvegarde automatique]

en: %1$s [Current Revision]
fr: %1$s [Version actuelle]

en: %1$s and %2$s.
fr: %1$s et %2$s.

en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
fr: %1$s est <strong>déprécié</strong> depuis la version %2$s, aucune alternative n&rsquo;est disponible.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
fr: %1$s est <strong>déprécié</strong> depuis la version %2$s! Utilisez %3$s à la place.

en: %1$s is proudly powered by %2$s
fr: %1$s est fièrement propulsé par %2$s

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
fr: %1$s est appelée de la mauvaise manière. %2$s %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
fr: %1$s est appelé avec un argument qui est <strong>déprécié</strong> depuis la version %2$s, aucune alternative n&rsquo;est disponible.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
fr: %1$s est appelé avec un argument qui est <strong>déprécié</strong> depuis la version %2$s&nbsp;! %3$s

en: %1$s: %2$s
fr: %1$s : %2$s

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
fr[0]: %d mise à jour d&rsquo;extension
fr[1]: %d mises à jour d&rsquo;extensions

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
fr[0]: %d mise à jour de thème
fr[1]: %d mises à jour de thèmes

en: %d WordPress Update
fr: %d mise à jour de WordPress

en: %d queries. %s seconds.
fr: %d requêtes. %s secondes.

en: %d selected
fr: %d sélection(s)

en: %s <span class="says">says:</span>
fr: %s <span class="says">dit&nbsp;:</span>

en: %s and %s
fr: %s et %s

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
fr[0]: %s commentaire en attente de modération
fr[1]: %s commentaires en attente de modération

en: %s day | %s days
fr[0]: %s jour
fr[1]: %s jours

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
fr: %s dépasse la limite d&rsquo;envoi pour l&rsquo;outil de mise ne ligne multiple utilisé avec votre navigateur.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
fr: %s dépasse la limite d&rsquo;envoi de ce site.

en: %s hour | %s hours
fr[0]: %s heure
fr[1]: %s heures

en: %s is a protected WP option and may not be modified
fr: %s est une option protégée de WordPress, et ne peut être modifiée

en: %s is your new username
fr: Votre nouvel identifiant est %s

en: %s min | %s mins
fr[0]: %s minute
fr[1]: %s minutes

en: %s month | %s months
fr[0]: %s mois
fr[1]: %s mois

en: %s must set a database connection for use with escaping.
fr: %s doit mettre en place une connexion à la base de données pour l&rsquo;utiliser avec l&rsquo;échappement

en: %s topic | %s topics
fr[0]: %s sujet
fr[1]: %s sujets

en: %s week | %s weeks
fr[0]: %s semaine
fr[1]: %s semaines

en: %s year | %s years
fr[0]: %s année
fr[1]: %s années

en: %s, and %s
fr: %s et %s

en: %s: %l.
fr: %s&nbsp;: %l.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
fr: « %s » n&rsquo;a pas pu être mis en ligne.

en: &#8592; Cancel Audio Playlist
fr: &#8592; Annuler la liste de lecture audio

en: &#8592; Cancel Gallery
fr: &#8592; Annuler la galerie

en: &#8592; Cancel Video Playlist
fr: &#8592; Annuler la liste de lecture vidéo

en: &#8592; Return to library
fr: &#8592; Revenir à la bibliothèque

en: &laquo; Back
fr: &laquo; Retour

en: &laquo; Older Comments
fr: &laquo; Commentaires plus anciens

en: &laquo; Previous
fr: &laquo; Précédent

en: &laquo; Previous Page
fr: &laquo; Page précédente

en: &larr; Back to %s
fr: &larr; Retour sur %s

en: &lt; Prev
fr: &lt;&nbsp;Préc.

en: &mdash; Select &mdash;
fr: &mdash; Sélectionner &mdash;

en: (Edit)
fr: (Modifier)

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
fr: (Doit contenir au moins 4 caractères, uniquement des lettres ou des chiffres.)

en: (This message was added in version %s.)
fr: (Ce message a été ajouté à la version %s.)

en: (WordPress could not establish a secure connection to WordPress.org. Please contact your server administrator.)
fr: (WordPress n&rsquo;a pas pu établir de connexion sécurisée vers WordPress.org. Veuillez contacter l&rsquo;administrateur de votre serveur.)

en: (more&hellip;)
fr: (suite&hellip;)

en: (no title)
fr: (pas de titre)

en: (required)
fr: (obligatoire)

en: 1 Comment
fr: Un commentaire

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
fr: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> est votre nouveau site. <a href="%3$s">Connectez-vous</a> avec l&rsquo;identifiant &laquo;&nbsp;%4$s&nbsp;&raquo;, à l&rsquo;aide de votre mot de passe actuel.

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
fr: Flux <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> des commentaires de cet article.

en: <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>
fr: Adresse web

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
fr: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">dit&nbsp;:</span>

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="https://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
fr: <h1>Impossible de choisir la base de données</h1>
     <p>Nous sommes en mesure de nous connecter au serveur de la base de données (ce qui signifie que les identifiants et mot de passe sont bons), mais il est impossible de sélectionner la base de données <code>%1$s</code>.</p>
     <ul>
     <li>Êtes-vous sûr qu'elle existe ?</li>
     <li>L&#8217;utilisateur <code>%2$s</code> a-t-il la permission d&#8217;utiliser la base de données <code>%1$s</code> ?</li>
     <li>Sur certains systèmes, le nom de votre base de données est préfixée par votre nom d&#8217;utilisateur, donc est-ce comme <code>username_%1$s</code>. Est-ce le problème ?</li>
     </ul>
     <p>Si vous ne savez pas configurer votre base de donénes, vous devriez <strong>contacter votre hébergeur</strong>. Si tout vos essais échouent recherchez de l&#8217;aide sur <a href="http://www.wordpress-fr.net/support/">les forums de support de WordPress Francophone</a>.</p>

en: <strong>Author:</strong> %s
fr: <strong>Auteur&nbsp;:</strong> %s

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
fr: <strong>Les valeurs des constantes VHOST et SUBDOMAIN_INSTALL ne correspondent pas.</strong> C&rsquo;est la valeur de SUBDOMAIN_INSTALL qui sera prise en compte pour votre réglage du mode sous-domaines.

en: <strong>Could not find site <code>%1$s</code>.</strong> Searched for table <code>%2$s</code> in database <code>%3$s</code>. Is that right?
fr: <strong>Le site <code>%1$s</code est introuvable&nbsp;!</strong> Nous avons cherché la table <em>%2$s</em> dans la base de données <em>%3$s</em>. Est-ce correct&nbsp;?

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted <code>%s</code>. You really should look at your database now.
fr: <strong>Des tables de la base de données sont manquantes.</strong> Cela peut signifier que MySQL ne fonctionne pas, ou que WordPress n&rsquo;a pas été installé correctement, ou que quelqu&rsquo;un a effacé <code>%s</code>. Vous devriez vraiment <em>vraiment</em> vérifier votre base de données au plus vite.

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
fr: <strong>ERREUR</strong>: la ligne <code>$table_prefix</code> du fichier <code>wp-config.php</code> ne doit contenir que des chiffres, lettres ou le caractère souligné.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: les cookies sont bloqués en raison d&rsquo;un retour inattendu. Pour obtenir de l&rsquo;aide, veuillez lire  <a href="%1$s">cette documentation</a> ou essayez les <a href="%2$s">forums d&rsquo;entraide</a>.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: les cookies sont bloqués ou ne sont pas reconnus par votre navigateur. Vous devez <a href="%s">activer les cookies</a> pour utiliser WordPress.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: inscription impossible&hellip; Veuillez prendre contact avec le <a href="mailto:%s">webmaster</a>&nbsp;!

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: veuillez saisir une adresse de messagerie ou un identifiant.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: l&rsquo;identifiant ou l&rsquo;adresse de messagerie n&rsquo;est pas valide.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: l&rsquo;identifiant ou le mot de passe n&rsquo;est pas valide.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s">Lost your password</a>?
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: Nom d&rsquo;utilisateur invalide. <a href="%s">Vous avez perdu votre mot de passe</a>&nbsp;?

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: veuillez renseigner l&rsquo;identifiant.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: l&rsquo;adresse de messagerie est obligatoire.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
fr: Erreur&nbspp;: cette adresse de site est déjà prise.

en: <strong>ERROR</strong>: The comment could not be saved. Please try again later.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: le commentaire n&rsquo;a pas pu être enregistré. Veuillez réessayer plus tard.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: adresse de messagerie incorrecte.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: le champ du mot de passe est vide.

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s">Lost your password</a>?
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: le mot de passe que vous avez saisi pour le nom d&rsquo;utilisateur <strong>%1$s</strong> est incorrect. <a href="%2$s">Avez-vous perdu votre mot de passe</a>&nbsp;?

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: le champ de l&rsquo;identifiant est vide.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: il n&rsquo;y aucun utilisateur enregistré avec cette adresse de messagerie.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: cette adresse de messagerie est déjà utilisée. Merci d&rsquo;en choisir une autre.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: cet identifiant existe déjà. Merci d&rsquo;en choisir un autre.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: cet identifiant n&rsquo;est pas valide, car il utilise des caractères non autorisés. Merci d&rsquo;utiliser un identifiant valide.

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: WordPress %1$s requiert MySQL %2$s ou une version supérieure.

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: votre compte a été marqué comme étant indésirable.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: veuillez saisir une adresse de messagerie valide.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: veuillez renseigner les champs obligatoires (nom, e-mail).

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
fr: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: veuillez saisir un commentaire.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
fr: Erreur&nbsp;: problème lors de la création de l&rsquo;entrée du site.

en: <strong>Posted title:</strong> %s
fr: <strong>Titre publié&nbsp;:</strong> %s

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
fr: <strong>Erreur RSS&nbsp;:</strong> %s

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
fr: <strong>XHTML&nbsp;:</strong> Vous pouvez utiliser ces balises&nbsp;: <code>%s</code>

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to see what&#8217;s new.
fr: <strong>WordPress a été mis à jour avec succès !</strong> Veuillez vous reconnecter pour voir les nouveautés.

en: A calendar of your site&#8217;s Posts.
fr: Un calendrier des articles de votre site.

en: A cloud of your most used tags.
fr: Un nuage de vos mots-clés les plus utilisés.

en: A list of your site&#8217;s Pages.
fr: Une liste des pages de votre site.

en: A list or dropdown of categories.
fr: Une liste ou un menu déroulant des catégories.

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
fr: Une archive mensuelle des articles de votre site.

en: A name is required for this term
fr: Un nom est requis pour ce terme

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
fr: Un nouveau commentaire sur l'article « %s » attend votre approbation

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
fr: Un nouveau ping sur l'article « %s » attend votre approbation

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
fr: Un nouveau rétrolien sur l'article « %s » attend votre approbation

en: A password will be e-mailed to you.
fr: Un mot de passe vous sera envoyé sur votre adresse de messagerie.

en: A search form for your site.
fr: Un formulaire de recherche pour votre site.

en: A static page
fr: Une page statique

en: A term with the name and slug already exists in this taxonomy.
fr: Un terme avec ce nom et cet identifiant existe déjà dans cette taxinomie.

en: A term with the name and slug already exists with this parent.
fr: Un terme avec ce nom et cet identifiant existe déjà avec ce parent.

en: A valid URL was not provided.
fr: L&rsquo;URL fournie est invalide.

en: A valid email address is required
fr: Une adresse de messagerie valide est requise

en: About WordPress
fr: À propos de WordPress

en: Activate
fr: Activer

en: Activation Key Required
fr: Clé d&rsquo;activation requise

en: Activation Key:
fr: Clé d&rsquo;activation&nbsp;:

en: Add Audio Source
fr: Ajouter une source audio

en: Add Link
fr: Ajouter un lien

en: Add Media
fr: Ajouter un média

en: Add New Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie

en: Add New Link Category
fr: Ajouter une catégorie de liens

en: Add New Page
fr: Ajouter une nouvelle page

en: Add New Post
fr: Ajouter un nouvel article

en: Add New Tag
fr: Ajouter un nouveau mot-clé

en: Add Subtitles
fr: Ajouter des sous-titres

en: Add Video Source
fr: Ajouter une source vidéo

en: Add a Widget
fr: Ajouter un Widget

en: Add a custom menu to your sidebar.
fr: Ajouter un menu personnalisé à votre barre latérale.

en: Add alternate sources for maximum HTML5 playback:
fr: Ajoutez des sources alternatives pour une lecture optimale avec HTML5&nbsp;:

en: Add or remove tags
fr: Ajouter ou retirer des mots-clés

en: Add to Audio Playlist
fr: Ajouter à la liste de lecture audio

en: Add to Dictionary
fr: Ajouter au Dictionnaire

en: Add to Gallery
fr: Ajouter à la galerie

en: Add to Video Playlist
fr: Ajouter à la liste de lecture vidéo

en: Add to audio playlist
fr: Ajouter à la liste de lecture audio

en: Add to gallery
fr: Ajouter à la galerie

en: Add to video playlist
fr: Ajouter à la liste de lecture vidéo

en: Add/remove code tag
fr: Ajouter/enlever la balise de code

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Align
fr: Alignement

en: Align Center
fr: Centrer

en: Align Left
fr: Aligner à gauche

en: Align Right
fr: Aligner à droite

en: Align center
fr: Centrer

en: Align left
fr: Aligner à gauche

en: Align right
fr: Aligner à droite

en: Alignment
fr: Alignement

en: All Categories
fr: Toutes

en: All Link Categories
fr: Toutes les catégories de liens

en: All Pages
fr: Toutes les pages

en: All Posts
fr: Tous les articles

en: All Tags
fr: Tous les mots-clés

en: All dates
fr: Toutes les dates

en: All media items
fr: Tous les éléments média

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
fr: Autoriser les liens de notifications depuis les autres sites (notifications par pings et rétroliens)

en: Allow new users to sign up
fr: Autoriser les nouveaux utilisateurs à s&rsquo;inscrire

en: Allow people to post comments on new articles
fr: Autoriser les visiteurs à publier des commentaires sur les derniers articles

en: Allow search engines to index this site.
fr: Demander aux moteurs de recherche d&rsquo;indexer ce site.

en: Allowed Files
fr: Fichiers autorisés

en: Already Installed
fr: Déjà installé

en: Alt Text
fr: Texte alternatif

en: Alternative Text
fr: Texte alternatif

en: Alternative source
fr: Source alternative

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
fr: Un nom de terme est ambigu pour cette taxinomie hiérarchisée. Veuillez utiliser l&rsquo;identifiant du terme à la place.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
fr: Une erreur est survenue, le flux est probablement indisponible. Veuillez réessayer plus tard.

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
fr: Une erreur est survenue. Veuillez recharger la page et réessayer.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
fr: Une erreur est survenue lors de votre ajout à ce site. Retournez à l&rsquo;<a href="%s">accueil</a>.

en: An error occurred during the activation
fr: Une erreur est survenue lors de l&rsquo;activation

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
fr: Une erreur est survenue lors de l&rsquo;envoi. Veuillez réessayer plus tard.

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="https://wordpress.org/support/">support forums</a>.
fr: Une erreur inattendue s&rsquo;est produite. Quelque chose semble ne pas fonctionner avec WordPress.org ou la configuration de ce serveur. Si vous continuez à rencontrer des problèmes, veuillez essayer les <a href="http://www.wordpress-fr.net/support">forums de support</a>.

en: An unidentified error has occurred.
fr: Une erreur non identifiée est survenue.

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Approve and Reply
fr: Approuver et répondre

en: Approve it: %s
fr: L'approuver : %s

en: Apr_April_abbreviation
fr: avr

en: April
fr: avril

en: Arbitrary text or HTML.
fr: Texte arbitraire ou HTML.

en: Archives: %s
fr: Archives : %s

en: Are you lost?
fr: Êtes-vous perdu(e)&nbsp;?

en: Are you sure you want to do this?
fr: Voulez-vous vraiment faire cela&nbsp;?

en: Are you sure you want to install this plugin?
fr: Voulez-vous vraiment installer cette extension&nbsp;?

en: Artist
fr: Artiste

en: Attachment Details
fr: Détails du fichier attaché

en: Attachment Display Settings
fr: Réglages de l&rsquo;affichage du fichier attaché

en: Attachment Page
fr: Page du fichier attaché

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
fr: Tentative de mise en place d&rsquo;une qualité d&rsquo;image en dehors de l&rsquo;intervalle [1100].

en: Audio
fr: Sons

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Son <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Sons <span class="count">(%s)</span>

en: Audio Details
fr: Détails audio

en: Aug_August_abbreviation
fr: août

en: August
fr: août

en: Authentication failed
fr: L&rsquo;authentification a échoué

en: Author
fr: Auteur

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
fr: Auteur : %1$s (IP : %2$s , %3$s)

en: Author is %s
fr: L&rsquo;auteur est %s

en: Author: %1$s (IP: %2$s , %3$s)
fr: Auteur : %1$s (IP : %2$s , %3$s)

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

en: Automatically add paragraphs
fr: Créer automatiquement les paragraphes

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Back
fr: Retour

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Attachment
fr: Image d&rsquo;arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur d&rsquo;arrière-plan

en: Background Image
fr: Image d&rsquo;arrière-plan

en: Background Position
fr: Position d&rsquo;arrière-plan

en: Background Repeat
fr: Répétition de l&rsquo;arrière-plan

en: Background color
fr: Couleur d&rsquo;arrière plan

en: Bitrate
fr: Débit

en: Bitrate Mode
fr: Mode de débit

en: Bitrate:
fr: Débit binaire

en: Blockquote
fr: Bloc de citation

en: Blockquote (Alt + Shift + Q)
fr: Bloc de citation (Alt + Maj. + Q)

en: Bold
fr: Gras

en: Bold (Ctrl + B)
fr: Gras (Ctrl + B)

en: Bookmarks
fr: Favoris

en: Border
fr: Bordure

en: Border color
fr: Couleur de bordure

en: Bottom
fr: Bas

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
fr: Indisponibilité temporaire pour cause de maintenance. Veuillez revenir dans un instant.

en: Bulk Select
fr: Sélection en masse

en: Bulleted list
fr: Liste à puces

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
fr: Mais, avant d&#8217;utiliser votre nouvel identifiant, <strong>vous devez l&#8217;activer</strong>.

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
fr: Mais, avant d&#8217;utiliser votre nouveau site, <strong>vous devez l&#8217;activer</strong>.

en: By: %s
fr: Par : %s

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Edit
fr: Annuler la modification

en: Cancel Selection
fr: Annuler la sélection

[ctx: Cancel reordering widgets in Customizer]
en: Done
fr: Terminé

en: Cancel reply
fr: Annuler la réponse.

en: Cannot create a revision of a revision
fr: Impossible de créer une version d&rsquo;une version.

en: Cannot create a user with an empty login name.
fr: Impossible de créer un utilisateur avec un identifiant vide.

en: Caption
fr: Légende

en: Caption this image&hellip;
fr: Décrivez cette image&hellip;

en: Captions/Subtitles
fr: Légendes/Sous-titres

en: Categories
fr: Catégories

en: Category: %s
fr: Catégorie : %s

en: Cell padding
fr: Marge intérieure des cellules

en: Cell spacing
fr: Espacement entre les cellules

en: Cell type
fr: Type de cellule

en: Center
fr: Centre

en: Change File
fr: Changer le fichier

en: Change Image
fr: Changer l&rsquo;image

en: Cheatin&#8217; uh?
fr: Alors, on triche&nbsp;?

en: Check Spelling
fr: Vérifier l&rsquo;orthographe

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
fr: Vérifiez le courrier indésirable (ou dossier spam) de votre client de messagerie. Parfois, certains messages arrivent là par erreur.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
fr: Vérifiez votre messagerie pour y trouver le lien de confirmation.

en: Check your e-mail for your new password.
fr: Vérifiez votre messagerie pour y trouver votre nouveau mot de passe.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
fr: Consultez la boite de réception de l&rsquo;adresse <strong>%s</strong>, et cliquez sur le lien qui vous a été envoyé.

en: Choose File
fr: Choisissez un fichier

en: Choose Image
fr: Choisir une image

en: Choose from the most used tags
fr: Choisir parmi les mots-clés les plus utilisés

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear formatting
fr: Nettoyer le formatage

en: Click here to cancel reply.
fr: Cliquez ici pour annuler la réponse.

en: Close
fr: Fermer

en: Close all open tags
fr: Fermer toutes les balises ouvertes

en: Close media panel
fr: Fermer le panneau des médias

en: Close this window.
fr: Fermer cette fenêtre.

en: Close uploader
fr: Fermer le panneau de chargement

en: Color
fr: Couleur

en: Colors
fr: Couleurs

en: Column group
fr: Groupe de colonnes

en: Columns
fr: Colonnes

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
fr: le,la,les,de,des,un,uns,une,unes,et,a,à,il,elle,on,ne,je,tu,nous,vous,ils,elles,son,sa,ses,que,quoi,se,qui,ce,cette,dans,en,du,au,aux,pour,pas,sur,y,ou,où,si,ton,ta,te,mon,ma,tout,toute,tous,toutes,ça,ni,www,com,fr,par,sur,par,dans,mais,vos,votre,vôtre,c,d,j,,l,m,n,s,t,sans,toi,moi,lui,leur,leurs

en: Command failed
fr: Échec de la commande

en: Comment author name and email are required
fr: L&rsquo;auteur d&rsquo;un commentaire doit renseigner son nom et son adresse de messagerie

en: Comment on %1$s by %2$s
fr: Commentaires sur %1$s par %2$s

en: Comment on %s
fr: Commentaire sur %s

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Comment: %s
fr: Commentaire : %s

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments (RSS)
fr: Commentaires (RSS)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
fr: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> des commentaires

en: Comments Feed
fr: Flux des commentaires

en: Comments Off
fr: Commentaires fermés

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Comments for %1$s searching on %2$s
fr: Commentaires pour %1$s, recherche de %2$s

en: Comments for %s
fr: Commentaires pour %s

en: Comments on %s
fr: Commentaires sur %s

en: Comments on: %s
fr: Commentaires sur : %s

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
fr: Les balises de requête conditionnelle ne fonctionnent pas avant le lancement de la requête. Avant cela, elles renvoient toujours le booléen <code>false</code>.

en: Confirm new password
fr: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
fr: Félicitations! Votre nouveau site, %s, est presque prêt.

en: Constrain proportions
fr: Respecter les proportions

en: Content
fr: Contenu

en: Content, title, and excerpt are empty.
fr: Le contenu de l&rsquo;article, le titre et l&rsquo;extrait sont vides.

en: Copy
fr: Copier

en: Copy table row
fr: Copier la ligne du tableau

en: Could not calculate resized image dimensions
fr: Impossible de lire la taille de l&rsquo;image redimensionnée

en: Could not create site.
fr: Impossible de créer le site.

en: Could not create user
fr: Impossible de créer l&#8217;utilisateur.

en: Could not find the specified string.
fr: Impossible de trouver la chaîne spécifiée.

en: Could not insert post into the database
fr: Impossible d&rsquo;insérer l&rsquo;article dans la base de données

en: Could not insert term into the database
fr: Impossible d&rsquo;insérer le terme dans la base de données

en: Could not insert term relationship into the database
fr: Impossible d&rsquo;insérer la relation du terme dans la base de données

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
fr: Impossible de charger l&rsquo;image de prévisualisation. Veuillez recharger la page et réessayer.

en: Could not open handle for fopen() to %s
fr: Impossible d&rsquo;ouvrir le gestionnaire de fopen() pour %s

en: Could not read image size
fr: Impossible de lire la taille de l&rsquo;image

en: Could not read image size.
fr: Impossible de lire la taille de l&rsquo;image.

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
fr: Impossible de s&rsquo;en servir comme miniature. Essayez un autre fichier attaché.

en: Could not update comment status
fr: Impossible de mettre à jour le statut du commentaire

en: Could not update post in the database
fr: Impossible de mettre à jour l&rsquo;article dans la base de données

en: Could not write file %1$s (%2$s)
fr: Impossible d&rsquo;écrire le fichier %1$s (%2$s)

en: Could not write file %s
fr: Impossible d&rsquo;écrire le fichier %s

en: Create Audio Playlist
fr: Créer une liste de lecture audio

en: Create Gallery
fr: Créer une galerie

en: Create Site
fr: Créer un site

en: Create Video Playlist
fr: Créer une liste de lecture vidéo

en: Create a Configuration File
fr: Créer un fichier de configuration

en: Create a new gallery
fr: Créer une nouvelle galerie

en: Create a new playlist
fr: Créer une nouvelle liste de lecture

en: Create a new video playlist
fr: Créer une nouvelle liste de lecture vidéo

en: Crop Image
fr: Recadrer l&rsquo;image

en: Crop thumbnail to exact dimensions
fr: Recadrer les images pour parvenir aux dimensions exactes

en: Crop your image
fr: Recadrer votre image

en: Cropping&hellip;
fr: Recadrage&hellip;

en: Crunching&hellip;
fr: En cours de traitement&hellip;

en: Current Color
fr: Couleur actuelle

en: Current header
fr: En-tête actuel

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
fr[0]: En ce moment, %s commentaire attend votre approbation. Veuillez vous rendre sur le panneau de modération :
fr[1]: En ce moment, %s commentaires attendent vos approbations. Veuillez vous rendre sur le panneau de modération :

en: Custom
fr: Lien

en: Custom Menu
fr: Menu personnalisé

en: Custom Size
fr: Taille personalisée

en: Custom URL
fr: Lien personnalisé

en: Custom color
fr: Couleur personnalisée

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Cut
fr: Couper

en: Cut table row
fr: Couper la ligne du tableau

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Database Error
fr: Erreur de la base de données

en: Date Format
fr: Format de date

en: Day: %s
fr: Jour : %s

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
fr: Cher utilisateur,
    
    Votre nouveau site SITE_NAME a été bien créé à l'adresse :
    BLOG_URL
    
    Vous pouvez vous connecter au compte administrateur avec les informations suivantes :
    Identifiant : USERNAME
    Mot de passe : PASSWORD
    Connectez-vous ici : BLOG_URLwp-login.php
    
    Nous espérons que vous apprécierez votre nouveau site. Merci !
    
    --L'équipe @ SITE_NAME

en: Dear User,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
fr: Cher utilisateur,
    
    Votre nouveau compte a été créé.
    
    Vous pouvez vous connecter avec les informations suivantes :
    Identifiant : USERNAME
    Mot de passe : PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Merci !
    
    --L'équipe @ SITE_NAME

en: Dec_December_abbreviation
fr: déc

en: December
fr: décembre

en: Decrease indent
fr: Diminuer l&rsquo;indentation

en: Default
fr: Valeur par défaut

en: Delete Permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Delete Selected
fr: Supprimer la sélection

en: Delete column
fr: Supprimer la colonne

en: Delete it: %s
fr: Le supprimer : %s

en: Delete row
fr: Supprimer la ligne

en: Delete table
fr: Supprimer le tableau

en: Describe this audio file&hellip;
fr: Décrivez ce fichier audio&hellip;

en: Describe this media file&hellip;
fr: Décrivez ce fichier média&hellip;

en: Describe this video&hellip;
fr: Décrivez cette vidéo&hellip;

en: Deselect
fr: Désélectionner

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
fr: Le dossier de destination pour la diffusion de fichier n&rsquo;existe pas ou n&rsquo;est pas accessible en écriture.

en: Dimensions:
fr: Dimensions&nbsp;:

en: Dismiss
fr: Fermer

en: Dismiss Errors
fr: Ignorer les erreurs

en: Display Header Text
fr: Afficher le texte d&rsquo;en-tête

en: Display Settings
fr: Réglages de l&rsquo;affichage

en: Display as dropdown
fr: Afficher comme liste déroulante

en: Display item author if available?
fr: Afficher l&rsquo;auteur de l&rsquo;élément si disponible&nbsp;?

en: Display item content?
fr: Afficher le contenu de l&rsquo;élément&nbsp;?

en: Display item date?
fr: Afficher la date de l&rsquo;élément&nbsp;?

en: Display post date?
fr: Afficher la date du contenu&nbsp;?

en: Distraction-free writing mode
fr: Mode d'écriture sans distraction

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
fr: Ne désenregistrez pas le script %1$s de la zone d&rsquo;administration. Pour cibler le thème public, utilisez le crochet %2$s.

en: Do not pass style tags to wp_add_inline_style().
fr: Ne passez pas de balises de style dans wp_add_inline_style().

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
fr: Voulez-vous réellement <a href='%s'>vous déconnecter</a>&nbsp;?

en: Document properties
fr: Propriétés du document

en: Done
fr: Terminé

en: Download File
fr: Télécharger le fichier

en: Download Video
fr: Télécharger la vidéo

en: Draft
fr: Brouillon

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Brouillon <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Brouillons <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to reorder images.
fr: Glissez/déposez pour réorganiser les images.

en: Drag and drop to reorder tracks.
fr: Glisser-déposer pour réorganiser les pistes.

en: Drag and drop to reorder videos.
fr: Glisser-déposer pour réorganiser les vidéos.

en: Drop files anywhere to upload
fr: Déposez vos fichiers n&rsquo;importe où pour les mettre en ligne

en: Drop files to upload
fr: Déposez vos fichiers pour les mettre en ligne

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
fr: Détection d&rsquo;un doublon&nbsp;: il semble que vous avez déjà envoyé ce commentaire&nbsp!

en: E-mail : %s
fr: E-mail   : %s

en: E-mail: %s
fr: E-mail : %s

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
fr: ERREUR&nbsp;: le répertoire des thèmes est soit vide, ou n&rsquo;existe pas. Veuillez vérifier votre installation.

en: ERROR: This is not a valid feed template.
fr: ERREUR&nbsp;: ce n&rsquo;est pas un flux valide.

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Audio Playlist
fr: Modifier la liste de lecture audio

en: Edit Category
fr: Modifier la catégorie

en: Edit Gallery
fr: Modifier la galerie

en: Edit Image
fr: Modifier l’image

en: Edit Link Category
fr: Modifier la catégorie de lien

en: Edit Media
fr: Modifier un média

en: Edit My Profile
fr: Modifier mon profil

en: Edit Original
fr: Modifier l&rsquo;original

en: Edit Page
fr: Modifier la page

en: Edit Post
fr: Modifier l&rsquo;article

en: Edit Selection
fr: Modifier la sélection

en: Edit Site
fr: Modifier le site

en: Edit Tag
fr: Modifier le mot-clé

en: Edit This
fr: Modifier

en: Edit Video Playlist
fr: Modifier une liste de lecture vidéo

en: Edit more details
fr:  Indiquer plus de détails

en: Edit next media item
fr: Modifier l&rsquo;élément média suivant

en: Edit previous media item
fr: Modifier l&rsquo;élément média précédent

en: Editor menu (when enabled)
fr: Menu de l'Éditeur (lorsqu'il est activé)

en: Editor toolbar
fr: Barre d'outils de l'éditeur

en: Either there are no posts, or something went wrong.
fr: Soit il n&rsquo;y a pas d&rsquo;articles, soit une erreur s&rsquo;est produite.

en: Elements path
fr: Chemin des éléments

en: Email
fr: Adresse de contact

en: Email&nbsp;Address:
fr: Adresse e-mail&nbsp;:

en: Embed
fr: Intégration

en: Embed Media Player
fr: Intégrer le lecteur de média

en: Embed or Link
fr: Intégrer ou lier

en: Emoticons
fr: Émoticônes

en: Empty Term
fr: Pas de terme

en: Empty command string
fr: Chaîne de commande vide

en: Empty filename
fr: Pas de nom de fichier

en: Encoding
fr: Encodage

en: Enter a description of the image
fr: Saisissez une description pour l&rsquo;image

en: Enter the RSS feed URL here:
fr: Saisissez l&rsquo;adresse web du flux RSS ici&nbsp;:

en: Enter the URL
fr: Saisissez l&rsquo;adresse

en: Enter the URL of the image
fr: Saisissez l&rsquo;adresse de l&rsquo;image

en: Enter the destination URL
fr: Saisissez l&rsquo;adresse de destination

en: Enter your new password below.
fr: Veuillez saisir une deuxième fois votre nouveau mot de passe ci-dessous.

en: Enter your password to view comments.
fr: Saisissez votre mot de passe pour accéder aux commentaires.

en: Entries (RSS)
fr: Articles (RSS)

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
fr: Flux <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> des articles

en: Entries from any RSS or Atom feed.
fr: Les entrées depuis n&rsquo;importe quel flux RSS ou Atom.

en: Error
fr: Erreur

en: Error
fr: Erreur

en: Error establishing a database connection
fr: Erreur lors de la connexion à la base de données

en: Error while saving the changes.
fr: Erreur lors de la sauvegarde des modifications.

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Exclude:
fr: Exclure&nbsp;:

en: Exit fullscreen
fr: Sortir du plein écran

en: F j, Y
fr: j F Y

en: F j, Y g:i a
fr: j F Y G \h i \m\i\n

en: F, Y
fr: F Y

en: F_Friday_initial
fr: V

en: Failed to delete the page.
fr: Échec lors de la suppression de la page.

en: Failed to write request to temporary file.
fr: Impossible d&rsquo;écrire la requête dans un fichier temporaire.

en: Feb_February_abbreviation
fr: fév

en: February
fr: février

en: Feed for all posts filed under %s
fr: Flux pour tous les articles classés dans %s

en: Feedback
fr: Remarque

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
fr: Le fichier « %s » n&rsquo;existe pas&nbsp;?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
fr: Le fichier « %s » n&rsquo;est pas une image.

en: File canceled.
fr: Fichier annulé.

en: File doesn&#8217;t exist?
fr: Le fichier n&rsquo;existe pas&nbsp;?

en: File is not an image.
fr: Le fichier n&rsquo;est pas une image.

en: File name:
fr: Nom du fichier&nbsp;:

en: File size:
fr: Taille du fichier&nbsp;:

en: File type:
fr: Type du fichier&nbsp;:

en: Filter by date
fr: Filtrer par date

en: Filter by type
fr: Filtrer par type

en: Find and replace
fr: Chercher et remplacer

en: First Post
fr: Premier article

en: Fixed
fr: Fixe

en: Focus shortcuts:
fr: Raccourcis de sélections :

en: Font Family
fr: Famille de polices

en: Font Sizes
fr: Tailles de la police

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
fr: Pour une bien étrange raison, cet article n&rsquo;a pu être supprimé.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
fr: Pour une bien étrange raison, cet article n&rsquo;a pu être modifié.

en: Fri
fr: ven

en: Friday
fr: vendredi

en: Front page
fr: Page d&rsquo;accueil

en: Front page displays
fr: La page d&rsquo;accueil affiche

en: Full Size
fr: Taille originale

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Gallery Settings
fr: Réglages de la galerie

en: General
fr: Général

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
fr: Ouvrir <em>un autre</em> site %s en quelques secondes

en: Get New Password
fr: Générer un mot de passe

en: Get your own %s account in seconds
fr: Obtenez votre propre compte %s en quelques secondes

en: Gimme a site!
fr: Donnez-moi un site&nbsp;!

en: Give the feed a title (optional):
fr: Donnez un titre au flux (facultatif)&nbsp;:

en: Global Dashboard: %s
fr: Tableau de bord global&nbsp;: %s

en: Go Fullscreen
fr: Passer en plein écran

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
fr: Salutations, cher administrateur du site&nbsp;! Vous acceptez actuellement les inscriptions de type &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo;. Pour modifier ou désactiver les inscriptions, allez sur votre <a href="%s">page d&rsquo;options</a>.

en: Grid View
fr: Vue en grille

[ctx: HTML tag]
en: Address
fr: Adresse

en: HTTP error.
fr: Erreur HTTP.

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
fr: Avez-vous correctement saisi votre adresse de messagerie&nbsp;? Vous aviez saisi %s, mais si ce n&rsquo;est pas correct, vous ne recevrez pas de message.

en: Header
fr: En-tête

en: Header Image
fr: Image d&rsquo;en-tête

en: Header Text Color
fr: Couleur du texte d&rsquo;en-tête

en: Header cell
fr: Cellule d&rsquo;en-tête

en: Heading 1
fr: Titre 1

en: Heading 2
fr: Titre 2

en: Heading 3
fr: Titre 3

en: Heading 4
fr: Titre 4

en: Heading 5
fr: Titre 5

en: Heading 6
fr: Titre 6

en: Height
fr: Hauteur

en: Help
fr: Aide

en: Help (Alt + Shift + H)
fr: Aide (Alt + Maj. + H)

en: Hex Value
fr: Valeur hexadécimale

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
fr: Astuce&nbsp;: Le mot de passe devrait contenir au moins 7 caractères. Pour le rendre plus fort, utilisez des majuscules et des minuscules, des nombres et des symboles tels que ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Home
fr: Accueil

en: Horizontal line
fr: Ligne horizontale

en: Horizontal space
fr: Espace horizontal

en: How many items would you like to display?
fr: Combien d&rsquo;entrées souhaitez-vous afficher&nbsp;?

en: Howdy, %1$s
fr: Salutations, %1$s

en: IO error.
fr: Erreur I/O (Entrées-Sorties).

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
fr: S'il s'agit d'une erreur, ignorez ce message et la demande ne sera pas prise en compte.

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
fr: Si vous êtes le gestionnaire de ce réseau de sites, veuillez vous assurer que MySQL fonctionne correctement et qu'aucune table n'a d'erreur.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
fr: Si vous n&rsquo;activez pas votre site dans les deux jours, vous devrez à nouveau l&rsquo;enregistrer.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
fr: Si vous n&#8217;activez pas votre compte sous deux jours, vous devrez vous réinscrire.

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
fr: Si vous n&rsquo;avez encore pas reçu votre e-mail, il existe un certain nombre de choses que vous pouvez faire&nbsp;:

en: If you&#8217;re looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
fr: Si vous souhaitez utiliser du contenu riche en provenance de Microsoft Word, essayez de désactiver cette option. L&rsquo;éditeur nettoiera automatiquement les textes en provenance de Word.

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
fr: Si vous ne comptez pas utiliser ce superbe nom de domaine, laissez-le à un autre utilisateur. Et maintenant, lancez-vous&nbsp;!

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
fr: Si vous êtes toujours bloqué par ce message, vérifiez alors que votre base de données contient bien les tables suivantes&nbsp;:

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
fr: Si votre site ne s'affiche pas, veuillez contacter le gestionnaire de ce réseau de sites.

en: Image CSS Class
fr: Classe CSS de l&rsquo;image

en: Image Details
fr: Détails de l&rsquo;image

en: Image Editor Save Failed
fr: L&rsquo;enregistrement de l&rsquo;éditeur d&rsquo;images a échoué.

en: Image Title Attribute
fr: Attribut &laquo; Title &raquo; de l&rsquo;image

en: Image URL
fr: Adresse web de l&rsquo;image

en: Image crop failed.
fr: Le recadrage de l&rsquo;image a échoué.

en: Image default align
fr: Alignement par défaut de l&rsquo;image

en: Image default link type
fr: Type du lien par défaut vers l&rsquo;image

en: Image default size
fr: Taille de l&rsquo;image par défaut

en: Image description
fr: Description de l&rsquo;image

en: Image flip failed.
fr: Le retournement de l&rsquo;image a échoué.

en: Image resize failed.
fr: Le redimensionnement de l&rsquo;image a échoué.

en: Image rotate failed.
fr: La rotation de l&rsquo;image a échoué.

en: Image toolbar (when an image is selected)
fr: Barre d'outils de l'image (quand une image est sélectionnée)

en: In <code>%1$s</code>, use the <code>%2$s</code> method, not the <code>%3$s</code> function. See %4$s.
fr: Dans <code>%1$s</code>, utilisez la méthode <code>%2$s</code>, pas la fonction <code>%3$s</code>. Lisez %4$s.

en: Incorrect username or password.
fr: Identifiant ou mot de passe incorrect.

en: Increase indent
fr: Augmenter l&rsquo;indentation

en: Insert Image
fr: Insérer une image

en: Insert Media
fr: Insérer un média

en: Insert More Tag
fr: Insérer la balise « More »

en: Insert Page Break tag
fr: Insérer la balise &laquo; Page break &raquo;

en: Insert Read More tag
fr: Insérer la balise « Lire la suite... »

en: Insert audio playlist
fr: Insérer une liste de lecture audio

en: Insert column after
fr: Insérer une colonne après

en: Insert column before
fr: Insérer une colonne avant

en: Insert date/time
fr: Insérer l&rsquo;heure/la date

en: Insert from URL
fr: Insérer à partir d&rsquo;une adresse web

en: Insert gallery
fr: Insérer la galerie

en: Insert image
fr: Insérer une image

en: Insert into page
fr: Insérer dans la page

en: Insert into post
fr: Insérer dans l&rsquo;article

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: Insert row after
fr: Insérer une ligne après

en: Insert row before
fr: Insérer une ligne avant

en: Insert table
fr: Insérer un tableau

en: Insert video
fr: Insérer une vidéo

en: Insert video playlist
fr: Insérer une liste de lecture vidéo

en: Insert/edit image
fr: Insérer/modifier une image

en: Insert/edit link
fr: Insérer/modifier un lien

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
fr: Insérer/modifier un lien (Alt + Shift + A)

en: Insert/edit video
fr: Insérer/modifier la vidéo

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
fr: Arguments insuffisants passés à cette méthode XML-RPC.

en: Invalid Taxonomy
fr: Taxinomie invalide

en: Invalid activation key.
fr: clé d&#8217;activation invalide.

en: Invalid attachment ID.
fr: Identifiant du fichier invalide.

en: Invalid author ID.
fr: Identifiant utilisateur non valable.

en: Invalid comment ID.
fr: Identifiant commentaire invalide.

en: Invalid comment status.
fr: Statut du commentaire non valide.

en: Invalid file type
fr: Type du fichier non valide

en: Invalid key
fr: Clé invalide

en: Invalid menu ID.
fr: Menu ID invalide.

en: Invalid object ID
fr: Identifiant d&rsquo;objet non valide.

en: Invalid post
fr: Article invalide

en: Invalid post ID
fr: Identifiant de l&rsquo;article non valable

en: Invalid post ID.
fr: Identifiant de l&rsquo;article non valide.

en: Invalid post format
fr: Format d&rsquo;article invalide

en: Invalid post type
fr: Type d&rsquo;article invalide

en: Invalid taxonomy
fr: La taxinomie est invalide

en: Invalid term ID
fr: l&rsquo;ID du terme est invalide

en: Invalid user ID
fr: Identifiant utilisateur non valide

en: Invalid user ID.
fr: Identifiant utilisateur non valide.

en: Invalid value %1$s for %2$s. Expected value should be between %3$s and %4$s.
fr: Valeur %1$s non valide pour %2$s. La valeur attendue doit se trouver entre %3$s et %4$s.

en: Is there no link to us?
fr: N&rsquo;y a-t-il aucun lien vers nous&nbsp;?

en: Italic
fr: Italique

en: Italic (Ctrl + I)
fr: Italique (Ctrl + I)

en: Jan_January_abbreviation
fr: jan

en: January
fr: janvier

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
fr: JavaScript doit être activé pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Jul_July_abbreviation
fr: juil

en: July
fr: juillet

en: Jun_June_abbreviation
fr: juin

en: June
fr: juin

en: Just a username, please.
fr: Juste l&#8217;identifiant, s&#8217;il vous plaît.

en: Just write.
fr: Il ne reste plus qu&rsquo;à écrire.

en: Justify
fr: Justifier

en: Justify Text
fr: Justifier le texte

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Large
fr: Grande

en: Large size image height
fr: Hauteur de l&rsquo;image en grande taille

en: Large size image width
fr: Largeur de l&rsquo;image en grande taille

en: Last Post
fr: Dernier article

en: Last updated
fr: Mis à jour récemment

en: Last updated: %s
fr: Dernière mise à jour&nbsp;: %s

en: Leave a Comment
fr: Laisser un commentaire

en: Leave a Reply
fr: Laisser un commentaire

en: Leave a Reply to %s
fr: Répondre à %s

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: Left
fr: Gauche

en: Length:
fr: Durée&nbsp;:

en: Letter
fr: Lettre

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
fr: Les paragraphes et retours à la ligne sont automatiques. Les adresses de messagerie ne sont pas affichées. <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> autorisé&nbsp;: <code>%s</code>

en: Link CSS Class
fr: Classe CSS du lien

en: Link Categories
fr: Catégories de liens

en: Link Category
fr: Catégorie de liens

en: Link ID
fr: ID du lien

en: Link Rel
fr: Attribut &laquo; Rel &raquo; du lien

en: Link To
fr: Lier à

[ctx: Link anchor (TinyMCE)]
en: Anchor
fr: Ancre

[ctx: Link anchors (TinyMCE)]
en: Anchors
fr: Ancres

en: Link rating
fr: Note du lien

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Link to Attachment Page
fr: Lien vers la page du fichier attaché

en: Link to Media File
fr: Lien vers le fichier média

en: Links
fr: Liens

en: Links for %s
fr: Liens pour %s

[ctx: Links widget]
en: Random
fr: Aléatoire

en: List
fr: Liste

en: List View
fr: Vue en liste

en: Log In
fr: Se connecter

en: Log Out
fr: Se déconnecter

en: Log in
fr: Connexion

en: Log in to Reply
fr: Connectez-vous pour répondre

en: Log in to leave a Comment
fr: Connectez-vous pour laisser un commentaire

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Log out &raquo;
fr: Déconnexion &raquo;

en: Log out of this account
fr: Se déconnecter

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
fr: Connecté en tant que <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
fr: Connecté en tant que <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Se déconnecter de ce compte">Se déconnecter &raquo;</a>

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
fr: Connecté en tant que <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Se déconnecter de ce compte">Se déconnecter&nbsp;?</a>

en: Login Address (URL)
fr: Adresse de connexion (URL)

en: Login, RSS, &amp; WordPress.org links.
fr: Connexion, flux RSS et liens WordPress.org.

en: Loop
fr: Répéter

en: Lost Password
fr: Mot de passe oublié

en: Lost your password?
fr: Mot de passe oublié&nbsp;?

en: M_Monday_initial
fr: L

en: Mail (will not be published)
fr: Adresse de messagerie (ne sera pas publiée)

en: Manage Audio
fr: Gérer l&rsquo;audio

en: Manage Comments
fr: Gérer les commentaires

en: Manage Images
fr: Gérer les images

en: Manage Video
fr: Gérer les vidéos

en: Manual Offsets
fr: Décalages manuels

en: Mar_March_abbreviation
fr: mar

en: March
fr: mars

en: Match case
fr: Respecter la casse

en: Maximum upload file size: %s.
fr: Taille de fichier maximale pour la mise en ligne&nbsp;: %s.

en: May
fr: mai

en: May_May_abbreviation
fr: mai

en: Media File
fr: Fichier média

en: Media Library
fr: Bibliothèque de médias

en: Media library (Alt + Shift + M)
fr: Bibliothèque de médias (Alt + Shift + M)

en: Medium
fr: Moyenne

en: Medium size image height
fr: Hauteur de l&rsquo;image en taille moyenne

en: Medium size image width
fr: Largeur de l&rsquo;image en taille moyenne

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
fr: Mémoire dépassée. Veuillez réessayer avec un fichier plus petit.

en: Merge table cells
fr: Fusionner les cellules du tableau

en: Meta
fr: Méta

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Middle
fr: Milieu

en: Mismatch
fr: Incohérence

en: Missing Attachment
fr: Fichier attaché manquant

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
fr: Mission terminée. Message <strong>%s</strong> supprimé.

en: Mon
fr: lun

en: Monday
fr: lundi

en: Month: %s
fr: Mois : %s

en: Move down
fr: Descendre

en: Move to another area&hellip;
fr: Déplacer vers une autre zone&hellip;

en: Move up
fr: Monter

[ctx: Move widget]
en: Move
fr: Déplacer

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
fr: tous

[ctx: Multisite active signup type]
en: blog
fr: site

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
fr: aucune

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
fr: utilisateur

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
fr: Doit contenir au moins 4 caractères, avec uniquement des lettres et  des chiffres. Vous ne pourrez pas en changer, donc choisissez bien&nbsp;!

en: Mute
fr: Muet

en: Mute Toggle
fr: Couper le son

en: My Account
fr: Mon compte

en: My Sites
fr: Mes sites

en: Name
fr: Nom

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
fr: Texte

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
fr: Nom

en: Navigation Menu
fr: Menu de navigation

en: Navigation Menu Item
fr: Élément de menu de navigation

en: Navigation Menu Items
fr: Éléments de menu de navigation

en: Navigation Menus
fr: Menus de navigation

en: Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.
fr: Besoin d&rsquo;aide&nbsp;? <a href='http://codex.wordpress.org/fr:Modifier_wp-config.php'>En voici</a>.

en: Network Admin
fr: Admin du réseau

en: Network Admin: %s
fr: Admin du réseau&nbsp;: %s

en: New %1$s Site: %2$s
fr: Nouveau site %1$s : %2$s

en: New %1$s User: %2$s
fr: Nouvel utilisateur %1$s : %2$s

en: New Category Name
fr: Nom de la nouvelle catégorie

en: New Link Category Name
fr: Nom de la nouvelle catégorie de liens

en: New Page
fr: Nouvelle page

en: New Post
fr: Nouvel article

en: New Site Registration: %s
fr: Inscription d'un nouveau site : %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
fr: Nouveau site : %1$s
    URL : %2$s
    Adresse IP : %3$s
    
    Désactiver ces notifications : %4$s

en: New Tag Name
fr: Nom du nouveau mot-clé

en: New User Registration: %s
fr: Inscription d'un nouvel utilisateur : %s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
fr: Nouvel utilisateur : %1$s
    Adresse IP : %2$s
    
    Désactiver ces notifications : %3$s

en: New comment on your post "%s"
fr: Nouveau commentaire sur votre article « %s »

en: New document
fr: Nouveau document

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: New pingback on your post "%s"
fr: Nouveau ping sur votre article « %s »

en: New trackback on your post "%s"
fr: Nouveau rétrolien sur votre article « %s »

en: New user registration on your site %s:
fr: Inscription d'un nouvel utilisateur sur votre site %s :

en: Newer Comments &raquo;
fr: Commentaires plus récents &raquo;

en: Newer posts
fr: Articles plus récents

en: Next
fr: Suivant

en: Next &gt;
fr: Suiv.&nbsp;&gt;

en: Next &raquo;
fr: Suivant &raquo;

en: Next Page &raquo;
fr: Page suivante &raquo;

en: Next Post
fr: Article suivant

en: Next page
fr: Page suivante

en: No
fr: Non

en: No Comments
fr: Pas de commentaire

en: No Repeat
fr: Pas de répétition

en: No alignment
fr: Pas d'alignement

en: No categories
fr: Pas de catégorie

en: No color
fr: Aucune couleur

en: No comments yet.
fr: Pas encore de commentaire.

en: No connection to server
fr: Pas de connexion au serveur

en: No editor could be selected.
fr: Aucun éditeur n&rsquo;a pas pu être sélectionné.

en: No file selected
fr: Aucun fichier sélectionné

en: No image selected
fr: Aucune image sélectionnée

en: No image set
fr: Pas de jeu d&rsquo;images

en: No items found.
fr: Aucun élément trouvé.

en: No login ID submitted
fr: Pas d&rsquo;identifiant de connexion envoyé

en: No media attachments found.
fr: Il n&rsquo;y a pas de fichier média attaché.

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
fr: Aucun menu n&rsquo;a été créé pour le moment. <a href="%s">En créer un</a>.

en: No more comments found.
fr: Il n&rsquo;y a pas d&rsquo;autres commentaires.

en: No msg number submitted
fr: Pas de numéro de message envoyé

en: No pages found in Trash.
fr: Aucune page trouvée dans la corbeille.

en: No pages found.
fr: Aucune page trouvée.

en: No password submitted
fr: Pas de mot de passe envoyé

en: No posts found in Trash.
fr: Aucun article trouvé dans la corbeille.

en: No posts found.
fr: Aucun article trouvé.

en: No results found.
fr: Aucun résultat.

en: No search term specified. Showing recent items.
fr: Aucun mot n&rsquo;a été donné pour cette recherche. Voici les recherches précédentes.

en: No server banner
fr: Pas de blocage serveur

en: No server specified
fr: Aucun serveur spécifié

en: No tags found.
fr: Aucun mot-clé trouvé.

en: Nonbreaking space
fr: Espace insécable

en: None
fr: Aucun

en: Nov_November_abbreviation
fr: nov

en: November
fr: novembre

en: Number of comments to show:
fr: Nombre de commentaires à afficher&nbsp;:

en: Number of links to show:
fr: Nombre de liens à afficher&nbsp;:

en: Number of posts to show:
fr: Nombre d&rsquo;articles à afficher&nbsp;:

en: Numbered list
fr: Liste numérotée

en: Oct_October_abbreviation
fr: oct

en: October
fr: octobre

en: Older posts
fr: Articles plus anciens

en: Once Daily
fr: Une fois par jour

en: Once Hourly
fr: Une fois par heure

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
fr[0]: Une réponse à %2$s
fr[1]: %1$s réponses à %2$s

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
fr: Une ou plusieurs tables de votre base de données sont indisponibles. La base de données a peut-être besoin d&rsquo;être <a href="%s">réparée</a>.

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
fr: Seule une méthode statique de classe ou une fonction peut être utilisée avec un crochet de désinstallation.

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
fr: Seuls les lettres minuscules (de a à z) et chiffres sont autorisés.

en: Oops: %s
fr: Oups&nbsp;: %s

en: Open link in a new window/tab
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre/un nouvel onglet

en: Or link to existing content
fr: Ou alors, faites un lien vers l&rsquo;un des contenus de votre site

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
fr: Liste ordonnée (Alt + Maj. + O)

en: Page ID
fr: ID de la page

en: Page IDs, separated by commas.
fr: IDs de pages, séparés par une virgule.

en: Page break
fr: Saut de page

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: Page order
fr: Ordre de la page

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Parent Category
fr: Catégorie parente

en: Parent Category:
fr: Catégorie parente&nbsp;:

en: Parent Page:
fr: Page parente&nbsp;:

en: Parent term does not exist.
fr: Le terme parent n&rsquo;existe pas.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
fr: Il n&rsquo;est pas recommandé de passer un nombre entier d&rsquo;articles&nbsp;; il est préférable de passer un tableau d&rsquo;arguments.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Lost and Changed for user: %s
fr: Mot de passe oublié et changé pour l'utilisateur : %s

en: Password Lost and Found
fr: Récupération de mot de passe

en: Password Protected
fr: Protégé par un mot de passe

en: Password Reset
fr: Renouvellement du mot de passe

en: Password reset is not allowed for this user
fr: La réinitialisation du mot de passe n&rsquo;est pas autorisée pour cet utilisateur

en: Password:
fr: Mot de passe&nbsp;:

en: Password: %s
fr: Mot de passe : %s

en: Paste
fr: Coller

en: Paste as text
fr: Coller en texte

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
fr: Coller est maintenant en mode texte. Les contenus seront dorénavant collés en mode texte jusqu&#8216;à ce que cette option soit annulée.

en: Paste table row after
fr: Coller la ligne du tableau après

en: Paste table row before
fr: Coller la ligne du tableau avant

en: Paste your embed code below:
fr: Collez votre code d&rsquo;intégration ci-dessous&nbsp;:

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: En attente de relecture <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: En attente de relecture <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
fr: En attente de relecture

en: Permalink: %s
fr: Permalien&nbsp;: %s

en: Pingback
fr: Ping

en: Pingback excerpt:
fr: Extrait du ping :

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
fr: Réception d&rsquo;un ping de %1$s pour %2$s. Continuons la conversation&nbsp;!&nbsp;:-)

en: Pingback:
fr: Ping&nbsp;:

en: Play/Pause
fr: Lecture/Pause

en: Playlist Settings
fr: Paramètres de liste de lecture

en: Please enter a site name.
fr: Veuillez saisir un nom de site.

en: Please enter a site title.
fr: Veuillez saisir un titre de site.

en: Please enter a username.
fr: Veuillez saisir un identifiant.

en: Please enter a valid email address.
fr: Veuillez saisir une adresse de messagerie valide.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
fr: Veuillez saisir votre identifiant ou votre adresse de messagerie. Un lien permettant de créer un nouveau mot de passe vous sera envoyé par e-mail.

en: Please include a %1$s template in your theme.
fr: Veuillez inclure un modèle de type &laquo;&nbsp;%1$s&nbsp;&raquo; à votre thème.

en: Please log in again.
fr: Veuillez vous reconnecter.

en: Please see <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
fr: Veuillez consulter la page <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Débugger dans WordPress (en)</a> pour plus d&rsquo;informations.

en: Please try again.
fr: Veuillez réessayer.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
fr: Veuillez essayer de mettre ce fichier en ligne à l&rsquo;aide de l&rsquo;%1$soutil du navigateur%2$s.

en: Plugin Information:
fr: Informations sur l&rsquo;extension&nbsp;:

en: Plugins
fr: Extensions

en: Popular Tags
fr: Mots-clés populaires

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
fr: Raison possible&nbsp;: votre hébergeur peut avoir désactivé la fonction mail().

en: Post Comment
fr: Laisser un commentaire

en: Post Thumbnail
fr: Miniature d&rsquo;article

[ctx: Post format]
en: Aside
fr: En passant

[ctx: Post format]
en: Audio
fr: Son

[ctx: Post format]
en: Chat
fr: Discussion

[ctx: Post format]
en: Gallery
fr: Galerie

[ctx: Post format]
en: Link
fr: Lien

[ctx: Post format]
en: Quote
fr: Citation

[ctx: Post format]
en: Standard
fr: Par défaut

[ctx: Post format]
en: Status
fr: État

[ctx: Post format]
en: Video
fr: Vidéo

en: Post navigation
fr: Navigation de l'article

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
fr: Les types de contenu ne peuvent dépasser les 20 caractères.

en: Poster
fr: Image

en: Poster Image
fr: Image de couverture

en: Posts by %s
fr: Articles par %s

en: Posts navigation
fr: Navigation des articles

en: Posts page
fr: Page des articles

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
fr: Propulsé par <a href="%s" title="Propulsé par WordPress, plate-forme de publication personnelle sémantique de pointe"><strong>WordPress</strong></a>.

en: Powered by WordPress
fr: Propulsé par WordPress

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
fr: Propulsé par WordPress, plate-forme de publication personnelle sémantique de pointe.

en: Preload
fr: Précharger

en: Premature end of list
fr: Fin de liste inattendue

en: Press return or enter to expand
fr: Appuyez sur Envoi ou Retour pour ouvrir

en: Press return or enter to open this panel
fr: Appuyer sur Entrée pour ouvrir ce panneau

en: Preview
fr: Aperçu

en: Previous Post
fr: Article précédent

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Print
fr: Imprimer

en: Privacy:
fr: Vie privée&nbsp;:

en: Private
fr: Privé

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Privé <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Privés <span class="count">(%s)</span>

en: Private: %s
fr: Privé&nbsp;: %s

en: Privately Published
fr: Publié en privé

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
fr: Commentaires protégés&nbsp;: saisissez votre mot de passe pour accéder aux commentaires.

en: Protected: %s
fr: Protégé&nbsp;: %s

en: Public, Sticky
fr: Public, mis en avant

en: Publish
fr: Publier

en: Publish on:
fr: Publié le&nbsp;:

en: Published
fr: Publié

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Publié <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Publiés <span class="count">(%s)</span>

en: Published on:
fr: Publié le&nbsp;:

en: Quote
fr: Citation

en: RSS
fr: Flux

en: RSS Error: %s
fr: Erreur RSS&nbsp;: %s

en: Random Order
fr: Ordre aléatoire

en: Randomize suggested headers
fr: En-têtes suggérés aléatoires

en: Randomize uploaded headers
fr: En-têtes chargés aléatoires

en: Randomizing suggested headers
fr: Rendre aléatoire les en-têtes suggérés

en: Randomizing uploaded headers
fr: Rendre aléatoire les en-têtes chargés

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
fr: Plutôt que d&rsquo;attraper votre souris pour cliquer sur la barre d&rsquo;outils, utilisez les raccourcis clavier. Sous Windows et Linux, utilisez Ctrl+&lt;lettre>&nbsp; sous Macintosh, utilisez la touche Commande+&lt;lettre>.

en: Read more...
fr: Lire la suite...

en: Read the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
fr: Lisez la page de <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">gestions des bugs</a> (en anglais). Certaines des bonnes pratiques qui y sont présentées pourraient vous aider à comprendre ce qui a mal tourné.

en: Recent Comments
fr: Commentaires récents

en: Recent Posts
fr: Articles récents

en: Redo
fr: Rétablir

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Register
fr: Inscription

en: Register For This Site
fr: S&rsquo;inscrire sur ce site

en: Registration Form
fr: Formulaire d&rsquo;inscription

en: Registration complete. Please check your e-mail.
fr: Enregistrement terminé. Veuillez vérifier vos nouveaux e-mails.

en: Registration has been disabled.
fr: Les inscriptions ne sont pas autorisées pour le moment.

en: Remember Me
fr: Se souvenir de moi

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove From Bulk Edit
fr: Enlever des modifications groupées

en: Remove link
fr: Enlever le lien

[ctx: Reorder widgets in Customizer]
en: Reorder
fr: Réordonner

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace Audio
fr: Remplacer le son

en: Replace Image
fr: Remplacer l&rsquo;image

en: Replace Video
fr: Remplacer la vidéo

en: Reply
fr: Répondre

en: Reply to %s
fr: Répondre à %s

en: Required fields are marked %s
fr: Les champs obligatoires sont indiqués avec %s

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Restore last draft
fr: Rétablir le dernier brouillon

en: Reverse order
fr: Inverser l&rsquo;ordre

en: Revision
fr: Révision

en: Revisions
fr: Révisions

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help
fr: Zone de texte enrichi. Appuyez sur Alt-Shift-H pour obtenir de l'aide

en: Right
fr: Droite

en: Row
fr: Ligne

en: Row group
fr: Groupe de lignes

en: Row type
fr: Type de ligne

en: Rows
fr: Lignes

en: S_Saturday_initial
fr: S

en: S_Sunday_initial
fr: D

en: Sat
fr: sam

en: Saturday
fr: samedi

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save &amp; Activate
fr: Enregistrer &amp; activer

en: Save &amp; Publish
fr: Enregistrer &amp; publier

en: Save Draft
fr: Enregistrer brouillon

en: Save and preview changes before publishing them.
fr: Enregistrer les modifications et les prévisualiser avant de les publier

en: Save as Pending
fr: Mettre à relire

en: Save failed.
fr: Échec de la sauvegarde.

en: Saved
fr: Enregistré

en: Saved.
fr: Enregistré.

en: Saving Draft&#8230;
fr: Enregistrement du brouillon&#8230;

en: Saving...
fr: Enregistrement...

en: Say It!
fr: Dites-le&nbsp;!

en: Schedule
fr: Planifier

en: Schedule for:
fr: Planifier pour :

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Planifié <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Planifiés <span class="count">(%s)</span>

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
fr: Les scripts et les styles ne peuvent pas être enregistrés ou ajoutés avant le déclenchement des crochets %1$s, %2$s ou %3$s.

en: Scroll
fr: Défilant

en: Search
fr: Recherche

en: Search Categories
fr: Chercher une catégorie

en: Search Link Categories
fr: Chercher une catégorie de liens

en: Search Media
fr: Rechercher un média

en: Search Pages
fr: Chercher dans les pages

en: Search Posts
fr: Chercher dans les articles

en: Search Results %1$s %2$s
fr: Résultats de recherche %1$s %2$s

en: Search Tags
fr: Chercher dans les mots-clés

en: Search Widgets
fr: Rechercher des widgets

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
fr: Chercher ou utiliser les flèches haut et bas pour choisir un élément.

[ctx: Search widget]
en: Search
fr: Chercher

en: Search widgets&hellip;
fr: Rechercher de widgets&hellip;

en: Security error.
fr: Erreur de sécurité.

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select Category
fr: Choisir une catégorie

en: Select Color
fr: Sélectionner une couleur

en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

en: Select Files
fr: Sélectionner des fichiers

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: Select Link Category:
fr: Sélectionner la catégorie de liens&nbsp;:

en: Select Menu:
fr: Sélectionner le menu&nbsp;:

en: Select Month
fr: Choisir un mois

en: Select Poster Image
fr: Choisir une image de couverture

en: Select a city
fr: Sélectionnez une ville

en: Select all
fr: Sélectionner tout

en: Select an area to move this widget into:
fr: Sélectionnez une zone vers laquelle déplaceer ce widget&nbsp;:

en: Select and Crop
fr: Sélectionner et rogner

en: Sep_September_abbreviation
fr: sept

en: Separate tags with commas
fr: Séparez les mots-clés par des virgules

en: September
fr: septembre

en: Session expired
fr: La session a expiré

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
fr: La session a expiré. Veuillez vous reconnecter. Vous reviendrez sur cette page.

en: Set Featured Image
fr: Mettre une image à la Une

en: Set featured image
fr: Mettre une image à la Une

en: Set image
fr: Définir l&rsquo;image

en: Shift-click to edit this widget.
fr: Faites Shift+clic pour modifier ce widget.

en: Shortlink
fr: Lien court

en: Show Artist Name in Tracklist
fr: Afficher le nom de l&rsquo;artiste dans la liste de lecture

en: Show Images
fr: Montrer les images

en: Show Link Description
fr: Afficher la description du lien

en: Show Link Image
fr: Afficher l&rsquo;image du lien

en: Show Link Name
fr: Afficher le nom du lien

en: Show Link Rating
fr: Afficher la note du lien

en: Show Tracklist
fr: Montrer la la liste des pistes

en: Show Video List
fr: Afficher la list des vidéos

en: Show hierarchy
fr: Afficher la hiérarchie

en: Show invisible characters
fr: Voir les caractères invisibles

en: Show more comments
fr: Afficher plus de commentaires

en: Show post counts
fr: Afficher le nombre d&rsquo;articles

en: Sidebar
fr: Colonne latérale

en: Sidebar %d
fr: Colonne latérale %d

en: Signup
fr: Inscription

en: Site Address (URL)
fr: Adresse web du site (URL)

en: Site Admin
fr: Admin. du Site

en: Site Domain:
fr: Domaine du site&nbsp;:

en: Site Name:
fr: Nom du site&nbsp;:

en: Site Tagline
fr: Slogan du site

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Site Title & Tagline
fr: Titre de site et description

en: Site Title:
fr: Titre du site&nbsp;:

en: Site name must be at least 4 characters.
fr: L&#8217;identifiant du site doit utiliser au moins 4 caractères.

en: Site registration has been disabled.
fr: Les inscriptions de sites sont désactivées.

en: Sites you are already a member of:
fr: Les sites que vous possédez déjà&nbsp;:

en: Size
fr: Taille

en: Skip Cropping
fr: Pas de recadrage

en: Skip to toolbar
fr: Aller à la barre d&rsquo;outils

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
fr: Lève le pied, champion&nbsp;! Inutile de vérifier tes e-mails aussi souvent&nbsp;!

en: Software Name
fr: Nom du logiciel

en: Software Version
fr: Version du logiciel

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
fr: Quelqu'un a demandé le renouvellement de son mot de passe pour le compte suivant :

en: Sorry, comments are closed for this item.
fr: Désolé, les commentaires sont fermés pour cet article.

en: Sorry, deleting the term failed.
fr: Désolé, la suppression du terme a échoué.

en: Sorry, editing the term failed.
fr: Désolé, la modification du terme a échoué.

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
fr: Désolé, il n&rsquo;est pas possible de s&rsquo;enregistrer à l&rsquo;heure actuelle.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
fr: Désolé, aucun article ne correspond à vos critères.

en: Sorry, no such page.
fr: Désolé, aucune page ne correspond.

en: Sorry, no such post.
fr: Désolé, aucun article ne correspond.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
fr: Désolé, l&rsquo;une des taxinomies données n&rsquo;est pas reconnue par ce type de contenu.

en: Sorry, revisions are disabled.
fr: Désolé, les révisions sont désactivées.

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
fr: Désolé, les identifiants de site ne doivent pas contenir le caractère &#8220;_&#8221;!;!

en: Sorry, site names must have letters too!
fr: Désolé, les identifiants de site doivent également avoir des lettres&nbsp;!

en: Sorry, that email address is already used!
fr: Désolé, cette adresse de messagerie est déjà utilisée&nbsp;!

en: Sorry, that email address is not allowed!
fr: Désolé, cette adresse de messagerie n&rsquo;est pas autorisée&nbsp;!

en: Sorry, that file cannot be edited.
fr: Désolé, ce fichier ne peut pas être modifié.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
fr: Désolé, cette clé ne semble pas être valide.

en: Sorry, that key has expired. Please try again.
fr: Désolé, cette clé a expiré. Veuillez réessayer.

en: Sorry, that site already exists!
fr: Désolé, ce site existe déjà&nbsp;!

en: Sorry, that site is reserved!
fr: Désolé, ce site est réservé&nbsp;!

en: Sorry, that username already exists!
fr: Désolé, cet identifiant existe déjà&nbsp;!

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
fr: Désolé, votre commentaire n&rsquo;a pu être modifié. Une erreur est survenue.

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
fr: Désolé, les commentaires sont fermés pour le moment.

en: Sorry, the new category failed.
fr: Désolé, la création de la catégorie a échoué.

en: Sorry, the user cannot be updated.
fr: Désolé, cet utilisateur ne peut pas être mis à jour.

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
fr: Désolé, les identifiants ne doivent pas contenir le caractère &laquo;&nbsp;_&nbsp;&raquo;&nbsp;!

en: Sorry, usernames must have letters too!
fr: Désolé, les identifiants doivent aussi avoir des lettres&nbsp;!

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;ajouter un terme à l&rsquo;une des taxinomies indiquées.

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;assigner un terme à l&rsquo;une des taxinomies indiquées.

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de créer des contenus protégés par mot de passe avec ce type de contenu

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de créer des contenus privés avec ce type de contenu

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de supprimer cet article.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier des entrées dans ce type de contenu

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier les articles.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier ce type de contenu.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier cet article.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de publier sur ce site.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de publier des pages sur ce site.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de publier des contenus avec ce type de contenu

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de publier des articles sur ce site.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de mettre cet article en avant.

en: Sorry, you can not edit this post.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier cet article.

en: Sorry, you cannot edit comments.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier les commentaires.

en: Sorry, you cannot edit pages.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier les pages.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier les articles de ce site.

en: Sorry, you cannot edit this page.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier cette page.

en: Sorry, you cannot edit this post.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier cet article.

en: Sorry, you cannot edit users.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier les utilisateurs.

en: Sorry, you cannot edit your profile.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier votre profil.

en: Sorry, you cannot list users.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas lister les utilisateurs.

en: Sorry, you cannot publish this post.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas publier cet article.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas mettre en avant un article privé.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;accéder aux données utilisateurs de ce site.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas les droits pour ajouter une catégorie.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas les droits pour supprimer une catégorie.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de supprimer cette page.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de supprimer cet article.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier cette page.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier cet article.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas le droit de publier cette page.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de publier cet article.

en: Sorry, you may not use that site name.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas utiliser ce nom pour votre site.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
fr: Désolé, vous devez avoir le droit d&rsquo;écrire des articles sur ce site si vous vous visualisez les catégories.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
fr: Désolé, vous devez avoir le droit de modifier des articles sur ce site si vous voulez visualiser les mots-clés.

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
fr: Désolé, vous devez avoir le droit d&rsquo;écrire des articles pour ce site si vous voulez visualiser les catégories.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
fr: Désolé, vous devez être connecté(e) pour rédiger un commentaire.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
fr: Désolé, votre entrée n&rsquo;a pu être modifiée. Une erreur est survenue.

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
fr: Désolé, votre entrée n&rsquo;a pas pu être publiée. Une erreur est survenue.

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
fr: Désolé, votre terme  n&rsquo;a pu être créé. Une erreur est survenue.

en: Sort by:
fr: Trier par&nbsp;:

en: Source
fr: Adresse web source

en: Source code
fr: Code source

en: Spam it: %s
fr: Le marquer comme indésirable : %s

en: Special character
fr: Caractère spécial

en: Split table cell
fr: Diviser une cellule du tableau

en: Static Front Page
fr: Page d&rsquo;accueil statique

en: Still waiting for your email?
fr: Toujours dans l&rsquo;attente de votre e-mail&nbsp;?

en: Strength indicator
fr: Indicateur de sûreté

en: Strikethrough
fr: Barrer

en: Strong
fr: Forte

en: Stylesheet
fr: Feuille de style

en: Stylesheet is missing.
fr: La feuille de style manque.

en: Stylesheet is not readable.
fr: Impossible de lire la feuille de style.

en: Submit
fr: Envoyer

en: Submit Comment
fr: Soumettre le commentaire

en: Submitted on:
fr: Envoyé le&nbsp;:

en: Subscript
fr: Indice

en: Suggested image dimensions:
fr: Dimensions d&rsquo;image suggérées&nbsp;:

en: Sun
fr: dim

en: Sunday
fr: dimanche

en: Superscript
fr: Exposant

en: Support Forums
fr: Forums d&rsquo;entraide

en: T_Thursday_initial
fr: J

en: T_Tuesday_initial
fr: Ma

en: Table cell properties
fr: Propriétés de la cellule du tableau

en: Table properties
fr: Propriétés du tableau

en: Table row properties
fr: Propriétés de la ligne du tableau

en: Tag Cloud
fr: Nuage de mots-clés

en: Tag: %s
fr: Mot-clé : %s

en: Tagline
fr: Slogan

en: Tags
fr: Mots-clés

en: Tags:
fr: Mots-clés&nbsp;:

en: Taxonomies cannot exceed 32 characters in length
fr: Les taxinomies ne peuvent dépasser les 32 caractères.

en: Taxonomy:
fr: Taxinomie&nbsp;:

en: Template
fr: Modèle

en: Template is missing.
fr: Le modèle est manquant.

en: Text
fr: Texte

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
fr: Cette adresse de messagerie a déjà été utilisée. Veuillez vérifier dans votre messagerie si le message d&rsquo;activation ne s&rsquo;y trouve pas. L&rsquo;identifiant redeviendra disponible dans quelques jours si vous ne faites rien.

en: That name is not allowed.
fr: Ce nom n&#8217;est pas autorisé.

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
fr: Ce site est réservé pour le moment, mais pourrait être disponible dans quelques jours.

en: That user does not exist.
fr: Cet utilisateur n&rsquo;existe pas.

en: That username is already activated.
fr: Cet identifiant est déjà activé.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
fr: Cet identifiant est pour le moment réservé, mais pourrait être disponible dans quelques jours.

en: That username is not allowed.
fr: Cet identifiant n&#8217;est pas autorisé.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
fr: Le thème &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo; n&rsquo;est un thème parent valide.

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
fr: L&rsquo;adresse web pour faire un rétrolien sur cet article est&nbsp;: <em>%s</em>

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
fr: L&rsquo;option <code>%s</code> est obsolète pour la famille des fonctions basées sur <code>bloginfo()</code>.

en: The GD image library is not installed.
fr: La bibliothèque d&rsquo;imagerie GD n&rsquo;est pas installée.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
fr: Le certificat SSL de l&rsquo;hôte n&rsquo;a pas pu être vérifié.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
fr: L&rsquo;adresse de site que vous avez saisie ne semble pas être valide. Veuillez entrer une adresse valide.

en: The URL to the admin area
fr: L&rsquo;adresse web de la zone d&rsquo;administration

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
fr: L&rsquo;adresse de WordPress que vous avez saisie ne semble pas être valide. Veuillez entrer une adresse valide.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fr: Les modifications que vous avez faites seront perdues si vous changez de page.

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
fr: La constante <code>VHOST</code> est <strong>obsolète</strong>. Utilisez la constante booléenne <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> dans le fichier wp-config.php pour activer le mode sous-domaines. Utilisez is_subdomain_install() pour vérifier si le mode sous-domaine est effectivement activé.

en: The e-mail could not be sent.
fr: Le message n&rsquo;a pas pu être envoyé.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
fr: L&rsquo;adresse de messagerie fournie ne semble pas être valide. Veuillez saisir une adresse valide.

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
fr: Vous pouvez accéder aux raccourcis suivants via les touches&nbsp;: Alt+Shift+&lt;lettre>.

en: The following values do not describe a valid date: month %1$s, day %2$s.
fr: Les valeurs suivantes ne décrivent pas une date valide : mois de %1$s, jour %2$s.

en: The following values do not describe a valid date: year %1$s, month %2$s, day %3$s.
fr: Les valeurs suivantes ne décrivent pas une date valide : année %1$s, mois de %2$s, jour %3$s.

en: The given object ID is not that of a menu item.
fr: L&rsquo;identifiant donné pour cet objet n&rsquo;est pas une entrée de menu.

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
fr: La page de connexion s&rsquo;ouvrira dans une nouvelle fenêtre. Après vous être connecté(e), vous pourrez la fermer et revenir à cette page.

en: The menu ID should not be empty.
fr: L&rsquo;identifiant du menu ne devrait pas être vide.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
fr: Un menu nommé <strong>%s</strong> est en conflit avec un autre nom de menu. Veuillez réessayer avec un notre nom.

en: The page template is invalid.
fr: Le modèle de page est invalide.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
fr: Le thème parent est manquant. Merci d&rsquo;installer le thème parent &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo;.

en: The passwords do not match.
fr: Vos mots de passe ne correspondent pas.

en: The pingback has already been registered.
fr: Le ping a déjà été enregistré.

en: The post cannot be deleted.
fr: Cet article ne peut pas être supprimé.

en: The post type may not be changed.
fr: Ce type de contenu ne peut pas être supprimé.

en: The post type specified is not valid
fr: Le type de contenu spécifié n&rsquo;est pas valable

en: The query argument of %s must have a placeholder.
fr: L&rsquo;argument de requête %s doit avoir un paramètre fictif.

en: The requested user does not exist.
fr: Cet utilisateur n&rsquo;existe pas.

en: The role specified is not valid
fr: Le rôle spécifié n&rsquo;est pas valable

en: The site %s is yours.
fr: Le site %s est à vous.

en: The site is already active.
fr: Ce site est déjà activé.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
fr: Le site que vous avez demandé n&rsquo;est pas installé correctement. Veuillez contacter l&rsquo;administrateur de votre serveur.

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist, but you can create it now!
fr: Le site que vous cherchez (<strong>%s</strong>) n&rsquo;existe pas, mais vous pouvez le créer dès à présent&nbsp;!

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.
fr: Le site que vous cherchez (<strong>%s</strong>) n&rsquo;existe pas.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
fr: L&rsquo;identifiant « %s » est déjà utilisé par un autre terme

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
fr: L&rsquo;adresse source et l&rsquo;adresse cible ne peuvent pointer vers la même ressource.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
fr: L&rsquo;adresse source ne contient pas de lien vers l&rsquo;adresse cible, et ne peut donc pas être utilisée comme source.

en: The source URL does not exist.
fr: L&rsquo;adresse d&rsquo;origine n&rsquo;existe pas.

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
fr: L&rsquo;adresse web spécifiée ne peut être utilisée comme cible. Soit elle n&rsquo;existe pas, ou il ne s&rsquo;agit pas d&rsquo;une ressource reconnaissant les pings.

en: The specified target URL does not exist.
fr: L&rsquo;adresse cible spécifiée n&rsquo;existe pas.

en: The term name cannot be empty.
fr: Le nom du terme ne peut être vide.

en: The theme directory "%s" does not exist.
fr: Le répertoire du thème &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo; n&rsquo;existe pas.

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
fr: Le fuseau horaire ne semble pas être valide. Veuillez en choisir une valide.

en: The user is already active.
fr: Cet utilisateur est déjà activé.

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
fr: Le navigateur web de votre système ne permet pas de mettre des fichiers en ligne. Vous devriez pouvoir le faire en passant par <a href="%s">une application native</a>.

en: Theme support for %1$s should be registered before the %2$s hook.
fr: La reconnaissance de %1$s par le thème doit être enregistrée avec le point d'accroche %2$s

en: Theme without %1$s
fr: Thème sans %1$s.

en: Themes
fr: Thèmes

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
fr: Il n&rsquo;y a pas de transport HTTP disponible pour mener à bien la requête demandée.

en: There are no associated subtitles.
fr: Il n&rsquo;y a pas de sous-titres associés.

en: There are no options for this widget.
fr: Il n&rsquo;y a pas d&rsquo;options pour ce widget.

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
fr: Il ne semble pas y avoir de nouvel e-mail.

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.
fr: Il ne semble pas y avoir de fichier <code>wp-config.php</code>. J&rsquo;en ai besoin pour lancer le processus.

en: There has been an error cropping your image.
fr: Une erreur est survenue lors du recadrage de votre image.

en: There is a revision of this post that is more recent.
fr: Ce contenu a déjà une révision plus récente.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fr: Il n&rsquo;y pas d&rsquo;extrait, car cet article est protégé.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
fr: Il y a une erreur de configuration. Veuillez contacter l&rsquo;administrateur de votre serveur.

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
fr: Il y a eu un problème, veuillez remplir le formulaire ci-dessous et réessayer.

en: This action has been disabled by the administrator.
fr: Cette action a été désactivée par l&rsquo;administrateur.

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
fr: Cet argument a été transformé en un tableau, afin de mieux correspondre au comportement des autres fonctions de cron.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
fr: Cet article est protégé par un mot de passe. Pour le lire, veuillez saisir votre mot de passe ci-dessous&nbsp;:

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
fr: Cette fonctionnalité requiert des iframes. Les iframes sont désactivées sur votre navigateur, ou alors il ne les accepte pas.

en: This file is empty. Please try another.
fr: Le fichier est vide. Merci d&rsquo;en essayer un autre.

en: This file is not an image. Please try another.
fr: Ce fichier n&rsquo;est pas une image. Merci d&rsquo;en envoyer un autre.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
fr: Ce fichier est trop gros. La taille des fichiers doit être inférieure %d Ko.

en: This file no longer needs to be included.
fr: Ce fichier n&rsquo;a plus besoin d&rsquo;être inclus.

en: This file type is not allowed. Please try another.
fr: Ce type de fichier n&rsquo;est pas autorisé. Merci d&rsquo;en essayer un autre.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
fr: Ce fichier est plus grand que la taille maximale. Merci d&rsquo;en envoyer un autre.

en: This is the short link.
fr: Ceci est un lien court.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
fr: Cette page est en XHTML 1.0 Transitional valide

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Cet article est protégé par un mot de passe. Saisissez le mot de passe pour voir les commentaires.

en: This site has been archived or suspended.
fr: Ce site a été archivé ou suspendu.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
fr: Ce site n&#8217;a pas encore été activé. Si vous rencontrez des problèmes durant l&rsquo;activation de votre site, veuillez contacter <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.

en: This site is no longer available.
fr: Ce site n&rsquo;est plus disponible.

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
fr: Cette taxinomie n&rsquo;est pas hiérarchisée, donc vous ne pouvez créer de parent.

en: This taxonomy is not hierarchical.
fr: Cette taxinomie n&rsquo;est pas hiérarchique.

en: Thu
fr: jeu

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Thumbnail Height
fr: Hauteur des miniatures

en: Thumbnail Width
fr: Largeur des miniatures

en: Thursday
fr: jeudi

en: Tile
fr: Motif répété

en: Tile Horizontally
fr: Répétition horizontale

en: Tile Vertically
fr: Répétition verticale

en: Time Format
fr: Format d’heure

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

[ctx: TinyMCE]
en: Blocks
fr: Blocs

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
fr: En-têtes

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
fr: Insérer un modèle

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
fr: Modèles

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
fr: Fichier

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
fr: Insérer

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
fr: Tableau

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
fr: Outils

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
fr: Voir

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre&nbsp;:

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
fr: Pour activer votre site, veuillez cliquer sur le lien suivant :
    
    %s
    
    Après l'activation, vous recevrez *un autre courrier* contenant votre identifiant.
    
    Vous pourrez alors vous rendre sur votre site ici :
    
    %s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
fr: Pour activer votre utilisateur, veuillez cliquer sur le lien suivant :
    
    %s
    
    Après l'activation, vous recevrez *un autre courrier* contenant votre identifiant.

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
fr: Pour déplacer la sélection à d'autres boutons, utilisez la touche Tab ou les touches fléchées. Pour revenir à l'éditeur, appuyez sur la touche Échapper ou utilisez l'un des boutons.

en: To reset your password, visit the following address:
fr: Pour renouveler votre mot de passe, cliquez sur le lien suivant :

en: Toggle Editor Text Direction
fr: Inverser la direction de l&rsquo;éditeur de texte

en: Toggle fullscreen mode
fr: Mode plein écran

en: Too many redirects.
fr: Trop de redirections.

en: Toolbar Toggle
fr: Ouvrir/fermer la barre d'outils

en: Top
fr: Haut

en: Top navigation toolbar.
fr: Barre de navigation supérieure.

en: Trackback
fr: Rétrolien

en: Trackback excerpt:
fr: Extrait du rétrolien :

en: Tracks (subtitles, captions, descriptions, chapters, or metadata)
fr: Pistes (sous-titres, légendes, descriptions, chapitres ou métadonnées)

en: Translation Updates
fr: Mises à jour des traductions

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Corbeille <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Corbeille <span class="count">(%s)</span>

en: Trash Selected
fr: Mettre la sélection à la Corbeille

en: Trash it: %s
fr: Le mettre dans la Corbeille : %s

en: Trash widget by moving it to the inactive widgets sidebar.
fr: Mettez le widget à la Corbeille en le déplaçant vers la barre latérale inactive.

en: Tue
fr: mar

en: Tuesday
fr: mardi

en: Turn off Fullscreen
fr: Quitter le plein écran

en: Twice Daily
fr: Deux fois par jour

en: URL
fr: Adresse web

en: URL    : %s
fr: Adresse : %s

en: URL: %s
fr: Adresse web : %s

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
fr: Impossible de créer le dossier %s. Son dossier parent est-il accessible en écriture par le serveur&nbsp;?

en: Unapproved
fr: Désapprouvé

en: Unattached
fr: Non-attaché

en: Uncategorized
fr: Non classé

en: Underline
fr: Souligner

en: Undo
fr: Annuler

en: Unknown Feed
fr: Flux inconnu

en: Unlink (Alt + Shift + S)
fr: Défaire le lien (Alt + Maj. + S)

en: Unmute
fr: Réactiver le son

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
fr: Liste non ordonnée (Alt + Shift + U)

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Untrash
fr: Sortir de la Corbeille

en: Untrash Selected
fr: Retirer la sélection de la Corbeille

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update Category
fr: Mettre à jour la catégorie

en: Update Link Category
fr: Mettre à jour la catégorie de liens

en: Update Tag
fr: Mettre à jour le mot-clé

en: Update audio playlist
fr: Mettre à jour la liste de lecture audio

en: Update gallery
fr: Mettre à jour la galerie

en: Update video playlist
fr: Mettre à jour la liste de lecture vidéo

en: Updated.
fr: Mis à jour.

en: Upload Files
fr: Envoyer des fichiers

en: Upload Images
fr: Envoyer des images

en: Upload Limit Exceeded
fr: Limite de mise en ligne dépassée

en: Upload failed.
fr: L&rsquo;envoi a échoué.

en: Upload stopped.
fr: L&rsquo;envoi est stoppé.

en: Uploaded By
fr: Mise en ligne par

en: Uploaded To
fr: Mis en ligne sur

en: Uploaded on:
fr: Mis en ligne le&nbsp;:

en: Uploaded to this page
fr: Mis en ligne sur cette page

en: Uploaded to this post
fr: Mis en ligne sur cet article

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
fr: ou

en: Uploading
fr: Mise en ligne

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
fr: L&rsquo;utilisation des niveaux d&rsquo;utilisateur par les extensions et thèmes est désormais interdite. Utiliser les rôles et capacités à la place.

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
fr: Utilisez plutôt <code>WP_User->ID</code>.

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
fr: Utilisez plutôt <code>get_the_author()</code> si vous préférez que la valeur ne soit pas affichée.

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
fr: Utilisez plutôt <code>get_trackback_url()</code> si vous préférez que la valeur ne soit pas affichée.

en: Use as featured image
fr: Utiliser comme image à la Une

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
fr: Utilisez des virgules au lieu de %s pour séparer les termes exclus.

en: Use the <code>%s</code> option instead.
fr: Utilisez plutôt l&rsquo;option <code>%s</code>.

en: User has blocked requests through HTTP.
fr: L&rsquo;utilisateur a bloqué les requêtes HTTP.

en: User registration has been disabled.
fr: Les inscriptions d&rsquo;utilisateurs sont désactivées.

en: User registration is currently not allowed.
fr: Les nouvelles inscriptions ne sont pas autorisées pour l&rsquo;instant.

en: Username
fr: Identifiant

en: Username must be at least 4 characters.
fr: L&#8217;identifiant doit utiliser au moins 4 caractères.

en: Username or E-mail:
fr: Identifiant ou adresse de messagerie&nbsp;:

en: Username:
fr: Identifiant&nbsp;:

en: Username: %s
fr: Identifiant : %s

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
fr: <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr> valide

en: Vertical space
fr: Espace vertical

en: Very weak
fr: Très faible

en: Video
fr: Vidéos

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Vidéo <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Vidéos <span class="count">(%s)</span>

en: Video Details
fr: Détails de la vidéo

en: View Attachment Page
fr: Afficher la page du fichier attaché

en: View Category
fr: Afficher la catégorie

en: View Page
fr: Voir la page

en: View Post
fr: Afficher l&rsquo;article

en: View Tag
fr: Voir le mot-clé

en: View attachment page
fr: Afficher la page du fichier

en: Visit %s&#8217;s website
fr: Aller sur le site de %s

en: Visit Site
fr: Aller sur le site

en: Visual
fr: Visuel

en: Visual aids
fr: Aides visuelles

en: W_Wednesday_initial
fr: Me

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
fr: Veuillez patienter encore quelques instants. Parfois, la livraison des messages peut être retardée par des processus en dehors de notre contrôle.

en: We cannot find a title on that page.
fr: Nous ne trouvons pas du titre pour cette page.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
fr: Nous enverrons votre confirmation d&rsquo;inscription à cette adresse. Vérifiez donc bien qu&rsquo;elle est correcte avant de continuer.

en: Weak
fr: Faible

en: Website
fr: Site web

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
fr: Site Web : %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)
fr: Site Web : %1$s (IP : %2$s , %3$s)

en: Wed
fr: mer

en: Wednesday
fr: mercredi

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
fr: Heureux de voir revoir, %s&nbsp;! En remplissant le formulaire ci-dessous, vous pouvez <strong>ajouter un autre site à votre compte</strong>. Il n&rsquo;y a pas de limite au nombre de sites dont vous pouvez disposer, donc créez-en autant que vous le souhaitez, mais écrivez pondérément.

en: What do I do now?
fr: Que dois-je faire maintenant ?

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header height of <strong>%s</strong> pixels.
fr: Bien que vous puissiez recadrer vos images comme bon vous semble après avoir cliqué sur <strong>Ajouter une image</strong>, votre thème recommande d&rsquo;utiliser une hauteur de <strong>%s</strong> pixels pour l&rsquo;en-tête.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header size of <strong>%s &times; %s</strong> pixels.
fr: Bien que vous puissiez recadrer vos images comme bon vous semble après avoir cliqué sur <strong>Ajouter une image</strong>, votre thème recommande d&rsquo;utiliser une taille de <strong>%s &times; %s</strong> pixels pour l&rsquo;en-tête.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header width of <strong>%s</strong> pixels.
fr: Bien que vous puissiez recadrer vos images comme bon vous semble après avoir cliqué sur <strong>Ajouter une image</strong>, votre thème recommande d&rsquo;utiliser une largeur de <strong>%s</strong> pixels pour l&rsquo;en-tête.

en: Whois  : http://whois.arin.net/rest/ip/%s
fr: Whois    : http://whois.arin.net/rest/ip/%s

en: Whois: %s
fr: Whois : %s

en: Whoops, the provided date is invalid.
fr: Oups, la date fournie n&rsquo;est pas valable.

en: Widget moved down
fr: Widget déplacé vers le bas

en: Widget moved up
fr: Widget déplacé vers le haut

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into widgetized areas provided by your theme (commonly called sidebars).
fr: Les widgets sont des sections de contenu indépendants qui peuvent être placés dans les zones à widgets prévues dans votre thème (généralement, les barres latérales).

en: Width
fr: Largeur

en: Word count: %s
fr: Compteur de mots&nbsp;:&nbsp;%s

en: WordPress &rsaquo; Error
fr: WordPress &raquo; Erreur

en: WordPress &rsaquo; Success
fr: WordPress &raquo; Réussite

en: WordPress Address (URL)
fr: Adresse web de WordPress (URL)

en: WordPress Failure Notice
fr: Avertissement d&rsquo;échec de WordPress

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
fr: Erreur de la base de données WordPress %1$s pour la requête %2$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
fr: Erreur de la base de données WordPress %1$s pour la requête %2$s faite par %3$s

en: WordPress.org
fr: Site de WordPress-FR

en: Words: %s
fr: Mots&nbsp;: %s

en: XML error: %s at line %d
fr: Erreur XML&nbsp;: %s à la ligne %d

en: XML-RPC services are disabled on this site.
fr: Les services XML-RPC sont désactivés sur ce site.

en: Y/m/d
fr: d/m/Y

en: Yahoo IM
fr: Yahoo Messenger

en: Year
fr: Année

en: Year: %s
fr: Année : %s

en: Yes
fr: Oui

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
fr: Il semblerait que WordPress soit déjà installé. Pour le réinstaller, commencez par supprimer vos anciennes tables de la base de données.

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer définitivement les éléments sélectionnés.
      « Annuler » pour abandonner, « OK » pour les supprimer.

en: You are about to permanently delete these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous vous apprêtez à supprimer définitivement ces éléments.
    'Annuler' pour arrêter, 'OK' pour continuer.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer définitivement cet élément.
      « Annuler » pour abandonner, « OK » pour le supprimer.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer définitivement ce menu.
      « Annuler » pour abandonner, « OK » pour le supprimer.

en: You are about to trash these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous vous apprêtez à mettre ces éléments à la Corbeille.
    'Annuler' pour arrêter, 'OK' pour les supprimer

en: You are attempting to log out of %s
fr: Vous êtes en train de vous déconnecter de %s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
fr: Vous parcourez actuellement les archives du site <a href="%1$s/">%2$s</a> pour %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
fr: Vous parcourez actuellement les archives du site <a href="%1$s/">%2$s</a> pour la journée du %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
fr: Vous parcourez actuellement les archives du site <a href="%1$s/">%2$s</a> pour l&rsquo;année %3$s.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
fr: Vous parcourez actuellement les archives du site <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
fr: Vous parcourez actuellement les archives de la catégorie %s.

en: You are customizing %s
fr: Vous personnalisez %s

en: You are logged in already. No need to register again!
fr: Vous êtes déjà connecté. Pas besoin de vous réinscrire&nbsp;!

en: You are not allowed access to details about comments.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;accéder aux détails des commentaires.

en: You are not allowed access to details about this site.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;accéder aux détails de ce site.

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
fr: Désolé, vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;assigner des termes à cette taxinomie.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier des pages sous cet identifiant.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modifier des articles sous cet identifiant.

en: You are not allowed to create pages as this user.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de créer des pages sous cet identifiant.

en: You are not allowed to create posts as this user.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de créer des contenus sous cet identifiant.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de créer des termes dans cette taxinomie.

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de supprimer les termes de cette taxinomie.

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
fr: Vous n&#8217;avez pas l&#8217;autorisation de modifier les termes de cette taxinomie.

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de modérer les commentaires de ce site.

en: You are not allowed to update options.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de mettre à jour les options.

en: You are now logged out.
fr: Vous êtes désormais déconnecté(e).

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
fr: Vous envoyez vos commentaires trop rapidement. Prenez votre temps.

en: You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
fr: Vous pouvez créer un fichier <code>wp-config.php</code> par le biais de cette interface, mais cela ne marche pour toutes les configurations de serveur. La manière la plus sûre reste de créer le fichier à la main.

en: You can edit your menu content on the Menus screen in the Appearance section.
fr: Vous pouvez modifier le contenu de votre menu par le biais de l&rsquo;écran Menus, dans la section Apparence.

en: You can see all comments on this post here:
fr: Vous pouvez lire tous les commentaires de cet article ici :

en: You can see all pingbacks on this post here:
fr: Vous pouvez voir tous les pings de cet article ici :

en: You can see all trackbacks on this post here:
fr: Vous pouvez voir tous les rétroliens de cet article ici :

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
fr: Vous ne pouvez pas vous inscrire avec cette adresse de messagerie. Nous avons rencontré des problèmes de la part de ce service. Merci d&#8217;en utiliser un autre.

en: You do not have permission to do that.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;effectuer cela.

en: You do not have permission to preview drafts.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de prévisualiser les brouillons

en: You do not have permission to upload files.
fr: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation d&rsquo;envoyer des fichiers.

en: You have attempted to queue too many files.
fr: Vous essayez d&rsquo;envoyer trop de fichiers à la fois.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
fr: Vous avez été ajouté à ce site. Vous pouvez vous rendre sur <a href="%s">sa page d&rsquo;accueil</a> ou <a href="%s">vous connecter</a> à l&rsquo;aide de votre identifiant et mot de passe.

en: You have logged in successfully.
fr: Vous vous êtes bien connecté.

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
fr: Vous avez lancé une recherche dans les archives du site <a href="%1$s/">%2$s</a> avec la requête <strong>&laquo;&nbsp;%3$s&nbsp;&raquo;</strong>. Si les résultats ne vous conviennent pas, vous pouvez essayer l&rsquo;un de ces liens.

en: You may only upload 1 file.
fr: Vous pouvez seulement envoyer 1 fichier.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
fr: Vous pouvez utiliser ces balises et attributs <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>&nbsp;: %s

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
fr: Vous devez <a href="%s">être connecté(e)</a> pour rédiger un commentaire.

en: You must be registered to comment
fr: Vous devez être enregistré pour laisser un commentaire

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
fr: Vous devez d&rsquo;abord <a href="%s">vous connecter</a> avant de pouvoir créer un nouveau site.

en: You need to pass an array of types.
fr: Vous devez passer un tableau de types.

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
fr: Vous devriez préciser une action de type &laquo;&nbsp;nonce&nbsp;&raquo;, qui sera vérifiée par le premier paramètre.

en: Your Comment
fr: Votre commentaire

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
fr: Votre installation PHP ne dispose pas de MySQL. Extension requise pour WordPress.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
fr: Votre compte vient d&rsquo;être activé. Vous pouvez dès maintenant vous <a href="%1$s">connecter</a> à votre site en utilisant votre identifiant &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;. Vous trouverez dans votre messagerie (sur %3$s) un message vous donnant votre mot de passe et identifiant, ainsi que les instructions pour vous connecter. Si vous ne recevez pas d&rsquo;e-mail, pensez à consulter le dossier &laquo;&nbsp;spam&nbsp;&raquo; de votre client de messagerie. Si vous ne recevez pas votre mot de passe dans moins d&rsquo;une heure, vous pouvez <a href="%4$s">réinitialiser votre mot de passe</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
fr: Votre compte est maintenant activé. <a href="%1$s">Connectez-vous</a> ou retournez sur la <a href="%2$s">page d&rsquo;accueil de votre site</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
fr: Votre compte est maintenant activé. <a href="%1$s">Consultez votre site</a> ou <a href="%2$s">connectez-vous</a>

en: Your account is now active!
fr: Votre compte est maintenant activé&nbsp;!

en: Your address will be %s.
fr: Votre adresse sera %s.

en: Your blogroll
fr: Vos liens préférés

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
fr: Votre navigateur ne supporte pas les accès direct au presse-papier. Veuillez utiliser les raccourcis clavier ou le menu Édition de votre navigateur.

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération

en: Your email address will not be published.
fr: Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée.

en: Your latest posts
fr: Les derniers articles

en: Your password has been reset.
fr: Votre mot de passe a été réinitialisé.

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
fr: Votre serveur utilise la version %1$s de PHP mais WordPress %2$s nécessite au moins la version %3$s.

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
fr: Votre session a expiré. Vous pouvez vous reconnecter depuis cette page ou aller à la page de connexion.

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
fr: Votre site est activé à <a href="%1$s">%2$s</a>. Vous pouvez dès maintenant vous connecter à ce site en utilisant l&rsquo;identifiant choisi &laquo;&nbsp;%3$s&nbsp;&raquo;. Vous trouverez dans votre messagerie (sur %4$s) un message vous donnant votre mot de passe et identifiant, ainsi que les instructions pour vous connecter. Si vous ne recevez pas d&rsquo;e-mail, pensez à consulter le dossier &laquo;&nbsp;spam&nbsp;&raquo; de votre client de messagerie. Si vous ne recevez pas votre mot de passe dans moins d&rsquo;une heure, vous pouvez <a href="%5$s">réinitialiser votre mot de passe</a>.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
fr: Les articles les plus récents de votre site.

en: Your site&#8217;s most recent comments.
fr: Les commentaires les plus récents de votre site.

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
fr[0]: Votre thème peut utiliser %s menu. Sélectionnez le menu que vous voudriez utiliser.
fr[1]: Votre thème peut utiliser %s menus. Sélectionnez le menu que vous voudriez utiliser pour chaque emplacement.

en: Your theme supports a static front page.
fr: Le thème actuel accepte les pages statiques.

en: [%1$s] Activate %2$s
fr: [%1s] Activation de %2s

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
fr: [%1$s] Commentaire : « %2$s »

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
fr: [%1$s] Ping : « %2$s »

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
fr: [%1$s] Demande de modération pour « %2$s »

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
fr: [%1$s] Rétrolien : « %2$s »

en: [%s] New User Registration
fr: [%s] Inscription d'un nouvel utilisateur

en: [%s] Password Lost/Changed
fr: [%s] Mot de passe oublié et changé

en: [%s] Password Reset
fr: [%s] Renouvellement du mot de passe

en: [%s] Your username and password
fr: [%s] Votre identifiant et mot de passe

en: abort
fr: abandonner

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
fr: Lien

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
fr: Fichier média

[ctx: add new from admin bar]
en: User
fr: Utilisateur

[ctx: add new media]
en: Add New
fr: Créer

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
fr: Article

[ctx: adjective]
en: Approved
fr: Approuvé

[ctx: adjective]
en: Spam
fr: Indésirable

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
fr: Créer

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
fr: Créer

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
fr: Bleu

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
fr: Café

[ctx: admin color scheme]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
fr: Ectoplasme

[ctx: admin color scheme]
en: Light
fr: Lumineux

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
fr: Minuit

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
fr: Océan

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
fr: Lever du soleil

en: apop authentication failed
fr: l&rsquo;identification APOP a échoué

[ctx: apostrophe]
en: &#8217;
fr: &rsquo;

[ctx: auto preload]
en: Auto
fr: Automatique

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
fr: par %1$s &#8212; %2$s à <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: close tags
fr: fermer les balises

[ctx: closing curly double quote]
en: &#8221;
fr: &nbsp;&raquo;

[ctx: closing curly single quote]
en: &#8217;
fr: &rsquo;

en: connection does not exist
fr: la connexion n&rsquo;existe pas

en: connection not established
fr: la connexion n&rsquo;est pas établie

[ctx: custom header]
en: Hide image
fr: Cacher l&rsquo;image

[ctx: custom headers]
en: Previously uploaded
fr: Précédemment chargé

[ctx: custom headers]
en: Suggested
fr: Suggérés

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
fr: j F Y

en: domain
fr: domaine

[ctx: double prime]
en: &#8243;
fr: &Prime;

[ctx: editor button]
en: Left to right
fr: Gauche à droite

[ctx: editor button]
en: Right to left
fr: Droite à gauche (RTL)

[ctx: editor button]
en: Show blocks
fr: Montrer les blocs

[ctx: find/replace]
en: Find
fr: Chercher

[ctx: find/replace]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: find/replace]
en: Prev
fr: Préc.

[ctx: find/replace]
en: Replace
fr: Remplacer

[ctx: find/replace]
en: Replace all
fr: Tout remplacer

[ctx: find/replace]
en: Replace with
fr: Remplacer par

[ctx: find/replace]
en: Whole words
fr: Mots entiers

en: fullscreen
fr: plein écran

en: g:i a
fr: G \h i \m\i\n

[ctx: header image]
en: Add new image
fr: Ajouter une nouvelle image

[ctx: horizontal table cell alignment]
en: H Align
fr: Alignement H

en: https://wordpress.org/
fr: http://www.wordpress-fr.net/

en: https://wordpress.org/support/
fr: http://www.wordpress-fr.net/support

en: l, F jS, Y
fr: l j F Y

[ctx: label]
en: Search for:
fr: Rechercher&nbsp;:

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
fr: Personnalisée...

[ctx: links widget]
en: All Links
fr: Tous les liens

[ctx: list style]
en: Circle
fr: Cercle

[ctx: list style]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: list style]
en: Disc
fr: Rond

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
fr: Minuscules alphanumériques

[ctx: list style]
en: Lower Greek
fr: Minuscules grecques

[ctx: list style]
en: Lower Roman
fr: Chiffres romains minuscules

[ctx: list style]
en: Square
fr: Carré

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
fr: Majuscules alphanumériques

[ctx: list style]
en: Upper Roman
fr: Chiffres romains majuscules

[ctx: meta widget link text]
en: WordPress.org
fr: Site de WordPress-FR

[ctx: missing menu item navigation label]
en: (no label)
fr: (Aucune information)

en: moved to the trash.
fr: déplacé dans la corbeille.

en: new WordPress Loop
fr: Nouvelle boucle WordPress

[ctx: next post]
en: Next
fr: Article suivant

en: no login ID submitted
fr: pas d&rsquo;identifiant de connexion envoyé

[ctx: noun]
en: Comment
fr: Commentaire

[ctx: noun]
en: Trash
fr: Corbeille

en: number_format_decimal_point
fr: ,

en: of
fr: sur

[ctx: opening curly double quote]
en: &#8220;
fr: &laquo;&nbsp;

[ctx: opening curly single quote]
en: &#8216;
fr: &lsquo;

[ctx: page]
en: Add New
fr: Ajouter

[ctx: password strength]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
fr: Recherche&hellip;

[ctx: post]
en: Add New
fr: Ajouter

[ctx: post]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: post]
en: Pending
fr: En attente

[ctx: post]
en: Private
fr: Privé

[ctx: post]
en: Published
fr: Publié

[ctx: post]
en: Scheduled
fr: Planifié

[ctx: post]
en: Trash
fr: Corbeille

[ctx: post format archive title]
en: Asides
fr: En passant

[ctx: post format archive title]
en: Chats
fr: Discussions

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
fr: Galeries

[ctx: post format archive title]
en: Links
fr: Liens

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
fr: Citations

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
fr: États

[ctx: post format archive title]
en: Videos
fr: Vidéos

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
fr: %1$s %2$s, il y a %3$s (%4$s)

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Autosave]
fr: %1$s [Sauvegarde automatique]

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
fr: %1$s [Version actuelle]

[ctx: post type general name]
en: Media
fr: Fichier média

[ctx: post type general name]
en: Posts
fr: Articles

[ctx: post type singular name]
en: Post
fr: Article

[ctx: previous post]
en: Previous
fr: Article précédent

[ctx: prime]
en: &#8242;
fr: &prime;

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i
fr: j F Y \à G \h i \m

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i:s
fr: j F Y \à G \h i \m

en: sitename
fr: nomdusite

[ctx: spellcheck]
en: Finish
fr: Terminer

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
fr: Ignorer

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
fr: Tout ignorer

[ctx: submit button]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: table body]
en: Body
fr: Corps

[ctx: table cell]
en: Cell
fr: Cellule

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
fr: Aucun

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
fr: Portée

[ctx: table column]
en: Column
fr: Colonne

[ctx: table columns]
en: Cols
fr: Colonnes

[ctx: table footer]
en: Footer
fr: Pied de page

[ctx: table header]
en: Header
fr: En-tête

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
fr: Catégories

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
fr: Mots-clés

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
fr: Catégorie

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
fr: Mot-clé

en: text direction
fr: direction du texte

[ctx: translations]
en: Available
fr: Disponible

[ctx: translations]
en: Installed
fr: Installé

[ctx: verb]
en: Trash
fr: Corbeille

[ctx: vertical table cell alignment]
en: V Align
fr: Alignement V

[ctx: video or audio]
en: Length
fr: Durée

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s dans %2$s
